Rychlé občerstvení neboli fast food je pro nás v dnešní době naprosto všední pojem. Snad v každém větším městě se nachází minimálně jeden řetězec nabízející rychlé občerstvení, na kterém se dá dokonce vypěstovat závislost.
Rychlé občerstvení je často zesměšňováno a je mu dávána za vinu vyšší míry obezity jak u dospělých, tak u dětí. Považujeme ho za standard moderní doby. Věděli jste ale, že fast food byl známý již ve starém Řecku?
Rychlé občerstvení u nás
Když se řekne rychlé občerstvení, většina lidí si automaticky představí známé značky, které potkáváme nejen u dálnic.
Asi každý z nás tam někdy byl a objednal si něco dobrého na zub. Možná i vy tíhnete k myšlence, že fast food vznikl v Americe a že to není až tak dávno.
Chyba lávky. Ve skutečnosti se první fast foody objevovaly už v dobách antického Říma. „Mnoho Římanů nemělo čas ani prostředky na to, aby si jídlo připravovali doma, proto se spoléhali na tyto restaurace,“ vysvětluje businessinsider.com.
Hamburger z Říma
Součástí Apicia – tedy kuchařky vydané ve 4. nebo 5. století n. l., je pokrm Isicia Omentata, který je poměrně podobný modernímu hamburgeru.
Byla to placička z mletého masa smíchaného s pepřem, vínem, piniovými oříšky a omáčkou. Pravděpodobně však neměli možnost to nadměrně zvětšit.
V Popmejích neradi vařili
Obyvatelé starověkých Pompejí neradi vařili, jak archeologové zjistili, když začali vykopávat slavně zachovalé město, které bylo pokryto popelem během erupce Vesuvu v roce 79.
Málokdo měl doma kuchyni. Místo toho obyvatelé Pompejí jedli na cestách v kuchařských obchodech, které fungovaly jako restaurace s jídlem s sebou.
„Tyto restaurace měly zděné pulty s hrnci na vaření a zákazníci si mohli vybrat kaši, šunku, dušené maso a další kulinářské speciality,“ doplňuje mentalfloss.com.
Párek v rohlíku
Dát si párek v rohlíku? Proč ne! Oblíbená rychlá dobrota, na kterou natrefíte prakticky snad v každém městě. Napadlo by vás, že si na této pochoutce mlsně pochutnávali dávno před námi?
Párky byly zmiňovány v některých našich nejstarších textech. V Odyssee například Homér přirovnává nevyspalého Odyssea k párku, který se válí před ohněm.
Rychlé občerstvení z Mezopotámie
Godin Tepe, archeologické naleziště v západním Íránu, které bylo osídleno lidmi již v roce 5000 př. n. l., obsahuje důkazy o vytahovacích oknech.
Některé budovy ve starověkém mezopotámském městě měly okna, což byl neobvyklý prvek na dobu kolem roku 3200 před Kristem.
Budova, kterou vykopali, obsahovala krb, zbytky jídla a spoustu misek – což naznačovalo, že to mohla být výdejna rychlého občerstvení.
Zdroj: businessinsider.com, mentalfloss.com
Autor: Karolína Nezbedová