Rozmarýn: koření, které podporuje trávení i činnost mozku a navíc krásně voní

Rozmarýn, skvělá bylinka do kuchyně
Rozmarýn na zahrádce

Rozmarýn patří mezi koření, které je u nás používáno poměrně běžně. Pokud se však podíváte na druhový název samotné rostliny, ihned vám bude jasné, že je rovněž zdraví prospěšný.

Původ rozmarýnu lékařského

Původní domovinu rozmarýnu je třeba hledat ve středomořské oblasti, kde roste na suchých místech na skalnatých mořských pobřežích. V dávných dobách jej zde využívali Řekové a Římané. Postupem času se ale rozšířil také do dalších oblastí. V současné době se pěstuje na mnoha místech světa, a to především v Evropě a Americe. K pěstování ostatně dochází i v České republice, kde ale neroste ve volné přírodě, neboť nemá šanci přežít naše studené zimy.

Léčivé účinky rozmarýnu

Rozmarýn lékařský obsahuje řadu účinných látek (silice, flavonoidy, organické kyseliny, hořčiny či třísloviny), takže patří mezi léčivky, k čemuž ostatně odkazuje už jeho druhový název. V prvé řadě musíme upozornit na skutečnost, že stimulují mozkovou činnost a také zvyšují bdělost. Navíc podporuje trávení, neboť uvolňuje hladké svalstvo, podílí se na tvorbě trávících šťáv a pomáhá při vylučování žluče. Působí rovněž při nechutenství, protože zvyšuje chuť k jídlu.

Bylinka působí diureticky, což znamená, že má močopudné účinky. Pozitivní vliv má rovněž na imunitu a zvyšuje krevní tlak, neboť zlepšuje prokrvení těla. Podporuje také činnost jater a zmínit musíme rovněž zklidňující účinky. Použít ho lze i vnějšně, a to např. k hojení ran či k pomoci léčení ekzémů. Ovšem pozor! Vzhledem k tomu, že se podílí na prokrvení dělohy, neměly by ho užívat těhotné ženy. Vyvarovat by se ho měly také kojící ženy, děti do šesti let či osoby s vysokým krevní tlakem, neboť, jak už jsme uvedli výše, by docházelo k jeho dalšímu zvyšování.

Použití rozmarýnu v kuchyni

Rozmarýn má intenzivní chuť a vůni, takže v kuchyni nachází široké uplatnění. Na druhou stranu byste to s jeho používáním neměli přehánět, protože pak by přebil chuť jídla, které by navíc mohlo být příliš trpké. Bylinka se každopádně hodí k úpravě různých druhů masa (např. ryb, skopového či zvěřiny).

Využívat ho můžete také do salátů, nádivek, polévek nebo omáček. Přidáván bývá rovněž do zeleninových směsí, zapečených brambor a dochucují se jím hořké likéry. Připravit si z něj ale jde i rozmarýnový čaj či víno.

Zajímavostí o rozmarýnu

  • Samotný název je odvozen z latinských slov ros maris. Pokud je přeložíme do češtiny, zjistíme, že se jedná o „mořskou rosu“.
  • Vzhledem k intenzivní a příjemné vůni ho můžete použít ryze aromaticky. Rostlinu stačí rozmačkat a provoní vám celý domov.
  • Bylinka se používá také v aromaterapii a kosmetice. Esenciální olej je navíc možné využít i ke kloktání, protože účinkuje proti zápachu z úst.
  • Rozmarýn se v kuchyni používá samostatně, zároveň je ale nedílnou součástí provensálského koření. To většinou obsahuje také tymián a bazalku, případně další ingredience.
  • Ačkoli si rozmarýn lékařský se středoevropskou zimou skutečně „netyká“, pěstovat ho můžete, a to nejen doma v květináči, ale i na zahradě. Přes zimu by ovšem neměl být venku v mrazech.
Přidat na Seznam.cz