Nejspíš každému z nás se někdy stalo, že jsme vylili trochu oleje mimo misku například na kuchyňskou linku. Zbavit se mastné skrvny není snadné. A co teprve ve chvíli, kdy se nám povede třeba převrhnout na zem celou láhev s olejem?
Nehody se v kuchyni stávají i profesionálům. Špatně se oženete rukou a otevřená láhev s olejem je na podlaze. Odstranit potom tekutinu není vůbec snadné. Jak si s problémem poradit co nejefektivněji?
Olivový olej může být mírně hustší a zanechat intenzivnější skvrny, zejména na porézních površích. Jinak je ale v podstatě problém úplně stejný jak v tomto případě, tak v případě, že se vám vylil olej slunečnicový, píše Cool Mum Eats.
Jednejte rychle
Jednou z nejobecnějších zásad je rychlé jednání. Pokud vylijete olej na podlahu, odstavte hrnce z plotny, zanechte veškerých činností a dejte se do úklidu hned, radí Lifehacks.
Nejprve odstraňte přebytečný olej pomocí papírových utěrek nebo hadru. Použijte absorpční materiály pro vstřebání zbytků oleje. Následně povrch vyčistěte vhodným čisticím prostředkem podle toho, zda jde o lino, dřevo, dlaždičky či koberec.
Jak si poradit s olejem na konkrétních podlahách?
Způsob čištění skvrn se bude lišit podle toho, kde jste olej vylili. V případě lina, dlaždiček a dřeva je ideální využít mouku, kukuřičný škrob či jedlou sodu. Těmito materiály olejovou skrvnu posypte a nechte je, aby ho nasákly, radí Test Kitchens.
Po asi 30 minutách smeťte nebo vysajte absorpční materiál. Umyjte podlahu teplou vodou s přídavkem saponátu nebo speciálního odmašťovače.
Pokud vylijete olej na koberec, nejlepší je použít opět jedlou sodu. Pokud máte kočku a používáte hrudkující stelivo, hodit se může i to, uvádí Cool Mum Eats. Nechte materiál působit několik hodin nebo přes noc.
Potom ho vysajte a skvrnu ošetřete speciálními přípravky na čištění koberce. Využít také můžete v tomto případě roztok vody a octa. Nemusíte se bát, ocet bude cítit jen několik hodin, nakonec se zápachu bez problému zbavíte.
Zdroj: Test Kitchens, Lifehacks, Cool Mum Eats
Autor: Šárka Cvrkalová