Ájurvéda identifikuje tři životní síly neboli dóši a využívá bylinek, jógy či meditace pro udržení jejich rovnováhy. Jejími přínosy má být například snížení úzkosti, zlepšení kognitivních funkcí a snížení krevního tlaku.
Ájurvéda je jedním z nejstarších systémů léčby celého těla, který byl vyvinutý před více než 5 000 lety v Indii. Základem ájurvédského přístupu k léčbě je udržování rovnováhy mezi myslí, tělem, duchem a životním prostředím.
Základní energetické principy
Ti, kdo se ájurvédou zabývají, věří, že každý člověk je tvořen pěti základními prvky, které se nacházejí ve vesmíru: éterem, vzduchem, ohněm, vodou a zemí. Ty se v lidském těle spojují do tří životních sil neboli energií, kterým se říká dóši.
Ájurvéda rozlišuje tři základní dóše: váta, pitta a kapha, které ovlivňují fungování těla. Každý člověk má unikátní kombinaci těchto dóš, přičemž jedna z nich bývá obvykle dominantní. Nerovnováha dóš může vést k různým zdravotním problémům. Tuto rovnováhu mohou narušit například genetické nebo vrozené vady, zranění, klimatické a sezónní změny, věk a emoce.
V oblasti léčby se v ájurvédě využívají různé metody, včetně bylinek, jógy, meditace a očistných programů, které slouží k očistě těla od nestrávené potravy pomocí praktik, jako je čištění krve, masáže, léčivé oleje, byliny, klystýry a projímadla.
Mezi další procedury používané v ájurvédě patří ájurvédská strava, olejové masáže, dechová cvičení (tzv. pránájáma) a opakování manter.
Potenciální přínosy
Stejně jako u mnoha jiných alternativních terapií nebylo ani u ájurvédy provedeno tolik klinických výzkumů jako u západní medicíny. Podle webu WebMD může ájurvéda pomoci při revmatoidní artritidě, může snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu.
Ájurvédská strava zaměřená na konzumaci ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků a snížení příjmu masa, zejména červeného, může snížit riziko srdečních onemocnění. Cvičení jógy může snížit chronickou bolest a úzkost a zlepšit krevní oběh a trávení. Meditace může snížit úzkost, zvýšit soustředění, pomoct lépe zvládat stres a zlepšit kvalitu spánku.
Možné vedlejší účinky
Mezi některé nežádoucí účinky ájurvédských bylin patří podle Very Well Health vyrážka, ospalost, žaludeční potíže, průjem. Americká vládní agentura pro komplementární a integrativní zdraví (National Center for Complementary and Integrative Health) také varuje, že některé ájurvédské léky mohou obsahovat potenciálně toxické množství olova, rtuti nebo arsenu, což může vést k otravě těžkými kovy.
A konečně, ájurvéda nemá za cíl nahradit konvenční medicínu. Zatímco v Indii se praktikuje jako kompletní lékařský systém, od prevence po léčbu, na západě je považována za doplňkový lékařský přístup.
Zdroj: WebMD, Very Well Health, National Center for Complementary and Integrative Health, Everyday Health
Autor: Dominika Jandorová