Bratislavská vepřová plec patří mezi tradiční československé pokrmy, a na její přípravu dokonce existovala norma. Recept není nikterak složitý, a tak si bratislavské plecko můžete připravit doma a třeba i zavzpomínat na své mládí.
Československá hotovka podle normy
Bratislavská vepřová plec, bratislavská rolovaná plec (maso se před přípravou roluje), nebo zkrátka bratislavské plecko je jednou z klasických československých hotovek.
Podle informací na blogu Maková panenka je bratislavské plecko opravdu pokrmem československým, ale je těžké zjistit, jestli a jak jeho původ souvisí konkrétně s Bratislavou.
Co však víme, je přesné množství surovin a technologický postup, který se k přípravě bratislavského plecka používal po celém území. Pokrm byl totiž zařazen do knihy Receptury teplých pokrmů.
To znamená, že se jeho příprava řídila podle normy 13113, a ať jste si ho objednali v restauračním zařízení v Praze, nebo Bratislavě, chutnala bratislavská vepřová plec stejně.
I když jste jedli v restauraci nebo v závodní jídelně, po objednání bratislavského plecka jste dostali dušenou vepřovou plec se smetanovou omáčkou a houskové knedlíky, případně těstoviny. Právě autentickou retro verzi bratislavské vepřové plece si můžete podle následujícího receptu připravit doma.
Potřebné ingredience
Aby zůstalo zachováno množství surovin udávané normou 13113, budete potřebovat 1 kilogram vepřové plece bez kosti, což by dříve stačilo na 10 porcí (jedna porce měla podle normy obsahovat 64 gramů masa). V současnosti jsme však zvyklí na větší porce, proto počítejte s tím, že vám maso vystačí asi na šest porcí.
Dále si připravte 170 gramů cibule, 150 gramů sádla (nebo jiného tuku), 30 gramů soli, 50 gramů rajčatového protlaku, 80 gramů hladké mouky, 1 citron, ½ litru mléka, 100 mililitrů smetany, 32 gramů vařené mrkve, 32 gramů vařeného celeru, 40 gramů sterilovaného hrášku, 45 gramů sterilovaných okurek.
Samozřejmě není nutné, aby bylo mrkve a celeru přesně 32 gramů, recept si můžete přizpůsobit. Udávané množství však odpovídá datům z Receptury teplých pokrmů.
Postup vaření
Vepřovou plec prohlédněte s ohledem na následující srolování a svázání. Ještě před svázáním maso osolte. Nadrobno nakrájejte cibuli a osmažte ji v kastrolu dozlatova na rozpuštěném tuku. Poté do kastrolu vložte maso a ze všech stran jej opečte.
Přidejte rajčatový protlak a dolijte vodou tak, aby tekutina dosahovala asi do poloviny výšky masa. Maso přiklopte poklicí a zvolna duste, přičemž maso obracejte a polévejte šťávou. Mezitím si navažte potřebné množství zeleniny a nakrájejte ji na kostičky.
Až bude maso dokonale měkké, vyjměte jej z kastrolu a odložte stranou. Zbylou šťávu zredukujte na tuk, přisypte mouku, zalijte vodou a šťávou z půlky citronu. Přilijte mléko a povařte. Nakonec přidejte smetanu a ponorným mixérem omáčku rozmixujte. Nyní přijde na řadu mrkev, celer, hrášek a okurky, omáčku nechte opět povařit.
Z masa odstraňte nit a nakrájejte jej na stejně silné plátky. Jako přílohu můžete podávat houskové knedlíky, těstoviny nebo i dušenou rýži.
Zdroj: Maková panenka, Hobbys
Autor: Dominika Jandorová