Recept na lahodné domácí tvarůžky: Česká specialita, pro kterou nemusíte až do Olomouce

Zdroj: Shutterstock.com

Tvarůžky nebo také syrečky jsou smradlavým českým pokladem, který lidi dělí na dva tábory – jejich milovníky a odpůrce. Pokud se řadíte do první skupiny a máte rádi tvarůžkové aroma i chuť, není nic snazšího než si tuto specialitu připravit doma.

Nejprve si však pojďme povědět něco málo z tvarůžkové historie. První zmínka pochází z roku 1583, takže rozhodně nejde o žádnou novodobou laskominu. Podle webu Vitalia se tehdy vyráběly snad v každé chalupě, neboť když mléko zkyslo, výroba tvarůžků vyřešila problém, co s ním.

Trh s tvarůžky ovládla rodina Wesselských

Opravdový rozmach však nastal až ke konci 19. století, kdy se do jejich výroby v Lošticích nedaleko Olomouce pustil Josef Wessels. Zpočátku se jednalo o jednu z mnoha tvarůžkáren, avšak zanedlouho ovládl celé odvětví.

Zájem o tuto specialitu velmi vzrostl, a protože byla výroba velmi namáhavá a časově náročná, musel Josef Wessels do podnikání zapojit také manželku a syna Aloise. Právě ten pomáhal otci už od dětství, čímž získal praxi. Jak píše server 100+1 zahraniční zajímavost, Alois se zároveň nebál ani inovací, takže díky jeho modernizaci výroba rostla, zaměstnával stále více lidí a také přibyly další výrobní prostory.

Potomci Wesselského vyrábí tvarůžky dodnes, a to i přesto, že byla jejich firma několik let znárodněna. Dnes nese název A.W., má 130 zaměstnanců a vyrábí na 2 000 tun tvarůžků ročně. V roce 2010 získaly olomoucké tvarůžky podle webu BydlímeKvalitně dokonce chráněné zeměpisné označení.

Domácí výroba zabere pár dní

Pokud byste si na tvarůžcích rádi pochutnali, ale zrovna nemáte cestu do Olomouce, můžete vyzkoušet následující recept. Jen je třeba počítat s tím, že si je hned nevychutnáte, neboť musejí nějakou dobu uzrát.

Jednou z ingrediencí, kterou budete potřebovat, je 1 až 2 kolečka originálních tvarůžků, postačí ty ze supermarketu. Dále si připravte 1 kg nízkotučného měkkého tvarohu – je balený jako máslo, 3 lžíce soli, kmín, mírně osolenou vodu nebo pivo.

Nejprve si připravte mísu, která nesmí být kovová a ke které máte i poklici. Do ní dejte tvaroh, přidejte sůl, kmín a nadrobno nakrájená kolečka tvarůžků. Vše důkladně promíchejte a nechte v teple zrát asi 1 týden. Nezapomeňte vše alespoň jednou denně promíchat.

Vytvořte placičky, které nechejte uzrát

Tato doba může být i kratší, jelikož zde platí pravidlo: čím tepleji, tím rychlejší zrání. Musí vzniknout mazlavá hmota, kterou si můžete hned namazat na chleba, nebo z ní následně vytvořit tvarůžky. Hmotu pořádně promíchejte a po částech z ní rukama tvarujte malé koláčky. Čím tenčí placku vytvoříte, tím rychleji dozraje a bude k jídlu.

Placičky dávejte na nerezovou mřížku nebo talíře, kde je však nutné je každý den otočit, aby na povrchu oschly. Nechte zrát asi 4 dny. Poté oschlé tvarůžky po jednom namočte do piva nebo slané vody a dejte do chladna, nejlepší je teplota mezi 14 až 18 °C. Ve vodě či pivu je vykoupejte každý den, a to po dobu 7 až 10 dní. Pak budou tvarůžky připravené ke konzumaci.

Hodí se do dalších receptů i na zahnání hladu

Hotové tvarůžky si můžete vychutnat jen tak s chlebem, posypat je kmínem, sladkou paprikou či jiným kořením, nebo je použít do mnoha dalších receptů, například z nich vyrobit tatarák, slaný koláč, nebo je naložit s česnekem a paprikou.

Kromě nezaměnitelné chuti mají tvarůžky také zdravotní výhody. Jak píše web BydlímeKvalitně, jsou totiž skvělým zdrojem vápníku, jehož nedostatek se projevuje například nesprávnou funkcí nervového systému, křečemi, řídnutím kostí a problémy s pamětí. Obsahují také bílkoviny, díky kterým vás skvěle zasytí na delší dobu, a mohou tak pomoci s hubnutím.

Zdroj: domacimlekar.com, olomoucky.denik.cz, receptyonline.cz, stoplusjednicka.cz, bydlimekvalitne.cz, kudyznudy.cz, vitalia.cz

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz