Ramen: Tradiční asijská polévka, která dobyla svět

Polevka_ramen
Zdroj: Tatiana Bralnina / Shutterstock.com

Tradiční čínská polévka, která si získává oblibu po celém světě. To je ramen. Tato polévka vás díky ingrediencím zasytí jako hlavní jídlo a její příprava není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. A pokud byste přece jen měli obavy, můžete zvolit instantní verzi této polévky.

Server Britannica k historii pokrmu ramen uvádí, že sahá do počátku 80. let 19. století. Tehdy dorazili čínští obchodníci do přístavního města Jokohama v Japonsku a založili zde „čínskou čtvrť“.

Polévka, která vznikla omylem

Právě zde se začal poprvé prodávat pokrm zvaný la mian, což lze volně přeložit jako natažené nudle. Tento pokrm se stal základem pro ramen.

Dle serveru Yokocho ramen vznikl díky chybě, kuchaři totiž převařili původní polévku. Když poté výsledek ochutnali, dospěli k názoru, že je více než dobrý.

Od té doby bylo vymyšleno mnoho variací této polévky, která si získává oblibu po celém světě. Jen v Japonsku je dle serveru Yokocho 24 000 obchodů s ramenem, z toho 5 000 jen v Tokiu.

Nudle a vývar

Na rozdíl od hustých pohankových nudlí zvaných udon jsou základem polévky ramen vaječné nudle, které se rychle vaří.

Nudle se vkládají do vývaru, který se nejčastěji vaří z kuřete nebo hovězího masa. Existuje i vegetariánská verze a v tomto případě je vývar zeleninový.

Ramen se obvykle podává horký, ale studená verze zvaná hiyashi chuka je v Japonsku oblíbeným letním jídlem.

Dle použitých ingrediencí se pak dle serveru Rejdilky ramen dělí na několik druhů. Můžete se tak setkat se Shio Ramen, Shoyu Ramen, Tonkotsu Ramen, Tantanmen, Miso Ramen či Curry Ramen.

Instantní ramen ovládl svět

Se zvyšující se oblibou polévky přišla i poptávka po rychlejší, instantní, verzi. Server Britannica uvádí, že za vznikem instantního ramenu stojí podnikatel jménem Momofuku Ando.

Léta experimentoval s různými recepty a vyvinul směs sušených nudlí a koření, kterou bylo možné rychle uvařit ve vroucí vodě.

Ando uvedl výrobek na trh v roce 1958 prostřednictvím společnosti Nissin Foods, kterou založil. V roce 1966 pak Ando přidal samostatný ramen, který bylo možné vařit přidáním horké vody k přísadám v papírovém kelímku, nesoucím název Cup Noodles.

Pro svou snadnost a nízkou cenu se produkt stal oblíbeným u pracovníků s krátkou dobou na jídlo a také u studentů. Od té doby vznikly desítky konkurenčních značek, jak můžete vidět při návštěvě jakéhokoliv asijského trhu.

Domácí kuřecí ramen

Pokud si chcete ramen udělat doma, nemusíte se toho bát. Na recept, který přinesl server Culina Botanica, budete potřebovat 400 ml sójové omáčky, 400 g kuřecích stehenních řízků, 2 lžíce krupicového cukru, kousek (4 cm) čerstvého zázvoru, 2 stroužky česneku, 1 čínský salát pak choi, 4 listy kapusty, 2 jarní cibulky, 1/2 pórku, 1 hrst koriandru, 1 mořskou řasu nori, 4 vejce, 300 g soba nudlí, 1 litr domácího vývaru, 1 hrst sójových či mungo výhonků a 4 lžíce japonské pasty miso.

Ačkoliv je přehled surovin poměrně dlouhý, následná příprava již tak náročná není.

Sójovou omáčku zahřejte na větší pánvi a vložte do ní nakrájené maso. Ke směsi přidejte cukr, polovinu strouhaného zázvoru a drcený česnek. Následně vše povařte, dokud maso nezměkne.

Mezitím si připravte zeleninu, kterou nakrájejte na menší kousky, řasu rozřízněte na 8 kusů a koriandr pak nasekejte nahrubo.

Vejce uvařte mimo a u nudlí postupujte dle návodu na obalu konkrétní značky.

Do připravených misek dejte řasu, zeleninu, výhonky a zalijte vývarem s masem. Polévku na závěr dochuťe sójovou omáčkou a miso pastou dle chuti. Uvařené vejce rozkrojte a umístěte navrch polévky.

Zdroje: Britannica, Yokocho, Rejdilky, Culina Botanica

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz