Rajčatová omáčka se skvěle hodí k těstovinám i ke knedlíkům, k mletému masu i k hovězímu. A na její přípravě přece není nic složitého. Jenomže i když si možná myslíte, že váš recept je ten nejlepší, vždy si lze práci trochu ulehčit.
Sladkokyselá omáčka z rajčat je v české kuchyni velmi oblíbená. Mnoho domácností ji na svůj jídelníček zařazuje poměrně pravidelně i proto, že je to jídlo velmi rychle připravené.
Jenomže možná ani netušíte, kolik chyb během její přípravy děláte. Existuje celá řada receptů a nikde není napsáno, který je ten nejsprávnější. S těmito našimi tipy ale rozhodně docílíte zdokonalení.
Domácí rajčatová omáčka
Rajčatová omáčka je nejen skvělým doplňkem k těstovinám, ale třeba také jako základ na pizzu. Mnoho lidí ji kupuje v zavařených sklenicích v obchodech, jenomže jedině doma se ujistíte, že ji děláte přesně z toho, co v ní mít chcete.
Pokud si ji připravíte z rajčat a vámi vybraných bylinek, budete mít jistotu, že je bez chemie a že koření, které jste využili, vám bude chutnat a nepřekvapí vás nějaké originální a nepříliš lákavé chutě.
Vždy jedině zralá rajčata
Pokud připravujete rajčatovou omáčku, vždy se ujistěte, že jste vybrali ta nejzralejší rajčata, která vaše zahrádka nabídla, nebo která se dala zakoupit v obchodě. Mnoho lidí si myslí, že zralá rajčata zkonzumuje syrová a ta trochu oranžová využije do omáčky, kde to nebude nikomu vadit.
Nezralá rajčata ale mívají moučnou strukturu, nepouští příliš šťávy a omáčce tak nedají chuť, kterou by mít měla. Může být příliš kyselá a budete v ní cítit nepříjemné hrudky. Pokud se navíc rozhodnete ji zavařit a schovat na později, nebude po čase tak chutná jako omáčka z rajčat zralejších.
Nebojte se konzervovaných rajčat
Konzervy nejsou příliš oblíbené. Jenomže podle mnoha odborníků je chuť v konzervovaných rajčatech mnohdy už rozležená a vaření s nimi má tu výhodu, že bude omáčka opravdu chutnat rajčatově.
S čerstvými surovinami může dojít k tomu, že omáčka nebude tak jemná, a navíc bude plná semínek, která se špatně drtí. To u konzerv nehrozí, protože v nich bývají semínka odstraněna.
Nepleťte si ovšem pojmy konzervovaná rajčata, protlak a kečup. Zatímco protlaky a kečupy jsou většinou jen ochucené suroviny, které mají jako základ rajčata, konzervovaná rajčata jsou zkrátka jen rajčata v plechovce. Žádné přídavky.
Rajčata předem pečte
Tento trik je sice poměrně známý, ale mnoho lidí ho přesto nepoužívá, jednoduše rajčata nakrájí a hodí do mixéru, nebo je rozvaří na kaši. Jenomže kouzlo je v tom rajčata zapéct v troubě.
Nakrájejte je na měsíčky a podlitá vodou pečte, dokud nebudou úplně měkká. Přidat můžete česnek, cibuli a koření. Pak obsah pekáče nalijte do mixéru.
Vzniklou omáčku pak můžete ihned nalít do sklenic a zavařit. Ani po několika měsících se nezkazí. Pokud jste rajčata podlili jen tak, aby se nespálila, nemusíte se bát toho, že bude omáčka příliš řídká.
Nepřehánějte to s dochucováním
Dokonce i kupované rajčatové omáčky často ukrývají velké kusy cibule, nebo dokonce kostičky mrkví. To jsou ale jen zbytečná dochucovadla, kterými omáčku zkazíte. Ve skutečnosti to chce jen minimum ingrediencí.
Cibuli použijte nakrájenou najemno, nechte ji téměř rozvařit spolu s rajčaty. To samé s česnekem. Jako koření doporučujeme použít oregano, bazalku a trochu soli a pepře. Nic víc není třeba k tomu, aby vznikla dokonalá chuť, kterou si pak můžete užívat po celý rok.
Zdroj: errenskitchen.com, spendwithpennies.com, mashed.com
Autor: Shani Maiová