Pokud jste vegetariáni nebo vegani, asi víte, že pátrání po složení některých potravin připomíná detektivní hru. Abychom vám to trochu ulehčili, přinášíme seznam několika potravin, které obsahují želatinu.
Z čeho se želatina vyrábí?
Toto běžné zahušťovadlo a želírovací činidlo je produkt živočišného původu, který obsahuje velké množství bílkovin. Jak uvádí server Medical News Today, výrobci vyrábějí želatinu zpracováním zvířecích kostí, chrupavek a kůže. Mohou použít například těla krav nebo ryb.
Při tomto procesu se extrahuje kolagen, vláknitá bílkovina, která spojuje svaly, kosti a kůži, a mění se na želatinu, bezbarvou rosolovitou látku bez chuti. Želatina proto není v žádném případě vegetariánská, ani veganská, v současnosti však existují její náhražky.
Cukrovinky
Želatinové cukrovinky se obvykle vyrábějí na bázi cukru, glukózy a vody. Do tohoto základu se přidávají látky upravující chuť, barvu a strukturu. Želatina se v cukrovinkách hojně používá, protože pění, želíruje nebo tuhne.
Sladkosti, jako jsou gumoví medvídci, obsahují poměrně vysoký podíl želatiny. Tyto sladkosti se rozpouštějí pomaleji, čímž prodlužují požitek ze sladkosti a zároveň zjemňují její chuť.
Želatina se používá ve šlehaných cukrovinkách, jako jsou marshmallows, kde slouží ke snížení povrchového napětí sirupu a stabilizaci pěny díky zvýšenému obsahu želatiny v sirupu.
Nízkotučné mléčné výrobky
Pro vegany je vyhýbání se mléčným výrobkům normální, pokud se ale jako vegetarián vyhýbáte živočišné želatině, měli byste si na ně dát pozor také.
Mléčné výrobky – ať už jsou jakkoli chutné – jsou tradičně nabité tukem. Kvůli narůstajícímu počtu srdečních onemocnění ve světě přišli výrobci s řadou nízkotučných verzí nejoblíbenějších mléčných výrobků, jako jsou jogurty a zmrzlina.
Tyto výrobky však nejsou chuťově a vzhledově tak lákavé. Odstraněním tuku se odstraní krémová struktura, díky které se jogurt či zmrzlina rozpouští na jazyku. Situaci zachraňuje právě želatina, která vrací nízkotučným mléčným výrobkům život.
Nemá žádnou chuť ani vůni, což znamená, že se dobře mísí s ostatními přísadami a nenarušuje celkový chuťový profil. Má navíc želírující a glazující vlastnosti, které obnovují nádhernou strukturu a lesk.
Pivo a víno
Pozor je třeba dávat nejen na potraviny. Piva a vína se často filtrují pomocí želatiny nebo rybích měchýřů. Zatímco v pivovarnictví tato praxe ustupuje, vinařství v tomto k veganům většinou vstřícná nejsou.
Při nákupu piva a vína doporučujeme hledat značky, které inzerují, že jsou veganské. Můžete se také podívat na webové stránky značky a přečíst si informace o jejich metodách filtrace.
Gelové tobolky
Gelové tobolky nebo gelové tablety používají želatinu, která udržuje jejich tvar. Podle společnosti Gelita, dodavatele želatinových výrobků, se želatina používaná k výrobě tabletových kapslí získává především z prasat nebo krav.
Přestože se zintenzivnil výzkum rostlinných náhražek želatiny, jako jsou škroby, chemicky upravená celulóza, karagenan nebo pullulan, samozřejmě se může stát, že budete muset užívat léky bez ohledu na to, zda obsahují hovězí nebo vepřovou želatinu.
Zdroj: Gelita, Utopia, Medical News Today, Treehugger
Autor: Dominika Jandorová