Quiche (čti kiš) je slaný a snadno připravitelný koláč, který bývá nejčastěji spojován s Francií. Tradičně se připravuje ze smetany a šunky, ale vytvořit si jej lze v bezpočtu variant.
Původ koláče quiche je nejistý
Quiche je francouzský název. Jenže není vůbec jisté, zda má tento slaný koláč původ v zemi galského kohouta. Jeho domovina sice bývá kladena do oblasti Lotrinska, kde o něm existují zmínky již ze 16. století, ale za původní domovinu bývá označováno i Německo. Quiche je údajně odvozen z německého slova Kuchen, tedy „koláč“. Lotrinsko ostatně s Německem sousedí. Jenže původ lze hledat i jinde. Používání vajec a smetany při přípravě pečiva se totiž poměrně brzy praktikovalo v Itálii (13. století) a Anglii (14. století). O něco později pak do něj začalo být přidáváno i maso.
Kde můžeme quiche ochutnat?
Quiche dnes nabízejí mnohé restaurace, a to včetně vegetariánských. Ve své nabídce ho pak mají i některé pekárny. V Praze se kupříkladu jedná o Bakeshop, který navíc umožňuje rozvoz pečiva po celém městě. Budete-li trávit dovolenou ve Francii, quiche zde určitě nezapomeňte ochutnat. Vyrobit si jej však můžete i sami doma. Potíž ovšem je, že jednu za základních ingrediencí, totiž smetanový crème fraîche u nás prakticky neseženete. Na druhou stranu si lze pořídit delikátní zakysanou smetanu Chef de crème, která se tomuto mléčnému výrobku poměrně dost podobá.
Mohlo by vás zajímat: crème fraîche si lze také připravit. Ve sklenici smícháte 250 ml smetany ke šlehání se 2 lžícemi podmáslí a necháte stát přikryté na teplém místě zhruba 24 hodin. Směs během této doby zhoustne a pak už ji stačí pouze promíchat.
Jaké varianty quiche existují?
Quiche dnes existuje v bezpočtu variant. Základ tvoří mléčné výrobky a často rovněž maso, ale tím se možnosti nevyčerpávají ani zdaleka. Dále totiž můžete použít velké množství dalších ingrediencí. Výtečná je zelenina (špenát, cuketa, pórek, rajčata nebo dokonce brambory) a samozřejmě lze experimentovat i s bylinkami, ideálně rostoucími ve Francii (použít je např. možné slavné provensálské koření). V každém případě to s počtem ingrediencí nepřehánějte, výsledek by nemusel být nejlepší.
Quiche nepatří mezi zdravé pokrmy, ale…
Pokud se v receptech vyskytují nezdravé živočišné tuky (tučné sýry, smetana, uzeniny) a bílá mouka, rozhodně byste výsledný pokrm neměli konzumovat dennodenně, ačkoli jednou za čas samozřejmě neuškodí. Na druhou stranu si lze připravit i zdravější varianty quiche. Rozhodně tedy nešetřete zeleninou a bylinkami a navíc lze některé méně zdravé ingredience nahradit vhodnějšími. Můžete kupříkladu použít celozrnnou špaldovou mouku a problém by chuťově neměly představovat ani nízkotučné mléčné výrobky.
Zajímavosti o slaném koláči quiche
- Nejznámější variantou je tzv. Quiche Lorraine, tedy lotrinský quiche. Ten obsahuje smetanu, vejce a slaninu (nebo šunku). V Anglii se do něj navíc často přidává i sýr (zejména čedar).
- Ačkoli je v mnoha receptech na quiche přítomno maso, existují rovněž vegetariánské varianty, které jsou rovněž výtečné.
- Quiche se často používá jako předkrm, nicméně si jej můžete dát i jako hlavní jídlo. Buď jak buď, výtečný je s bílým vínem a lehkým salátem.