Většina z nás má punč spojený se zimou a adventními trhy. Důvod jeho vzniku byl ale pravděpodobně méně prozaický. Ze způsobu, jak vylepšit nepříliš kvalitní lihoviny, se však punč stal velmi oblíbeným nápojem. Přinášíme vám několik variant na jeho přípravu.
Punč existoval již v 17. století
Punč, který v roce 1638 německý dobrodruh Johan Albrecht de Mandelslo volně definoval jako „druh nápoje sestávajícího z aqua vitae (archaický název pro koncentrovaný vodný roztok etanolu), růžové vody (ochucená voda vyráběná máčením okvětních lístků růží ve vodě), šťávy z citronů a cukru“, byl po většinu své historie založen na pouhých čtyřech, maximálně pěti hlavních ingrediencích: lihovině, citrusech, vodě, sladidle a často i koření.
Podřadný nápoj
Podle portálu Punch je možné, že punč vznikl v Indii, kde emigranti hledali způsob, jak zamaskovat podřadné lihoviny, jisté však je, že koncem 17. století se punč stal velmi rozšířeným.
Na vývoj nápoje měly jistě významný vliv obchodní cesty. Čaj i citrusy pocházely z jihovýchodní Asie, stejně jako tehdy oblíbený základní alkohol arak, který se destiloval z různých zdrojů (včetně palmového vína nebo v případě jávského batavského araku z melasy a rýže).
S rozšířením tohoto nápoje se však již od roku 1670 objevovaly recepty, které vyžadovaly alternativní (často levnější) lihoviny, a to brandy v Evropě a rum v Americe. A v pozdějších desetiletích se začaly objevovat mnohem opulentnější recepty, které často vyžadovaly kombinaci lihovin a přidání vína.
Punč je znovu v kurzu
Od poloviny 19. století se však proti popularitě tohoto nápoje začíná stavět řada postupných společenských změn. Zdokonalené destilační postupy a příchod zrajících lihovin nabídly spoustu stále chutnějších alternativ, čímž se rozplynula potřeba vylepšovat destilát citrusy a kořením.
V posledních dvou stoletích však punč zažívá opětovný rozmach. Existuje nekonečné množství způsobů, jak tento nápoj připravit. A pokud si chcete zkusit vyrobit svůj vlastní, přinášíme vám několik receptů pro inspiraci.
Punč z vaječného likéru
Na tento velmi jednoduchý a rychlý recept budete potřebovat 750 mililitrů vaječného likéru, půl litru bílého vína, půl litru pomerančového džusu a sáček vanilkového cukru. Všechny ingredience dejte do hrnce a zahřejte na teplotu, ve které budete chtít punč podávat.
Čokoládový punč
Možná trochu netradiční punč připravíte z 250 mililitrů mléka, 30 gramů čokolády, 1 kusu skořicové tyčinky, 3 kusů hřebíčku, rumu a čokoládového likéru.
V zahřátém mléce rozpusťte čokoládu nalámanou na malé kousky. Přidejte skořici a hřebíček a několik minut vařte. Čokoládové mléko zjemněte rumem a kapkou čokoládového likéru.
Vánoční punč
Na vánoční klasiku si připravte 2 citrony, 1 pomeranč, 3 hrnky vody, 150 gramů cukru krupice, 200 až 300 mililitrů rumu, půl litru červeného vína, hřebíček, celou skořici, ovocný kompot (například jahodový).
Vymačkanou šťávu z citronů a pomeranče, vodu, cukr a koření svařte v hrnci. V druhém hrnci zahřejte rum s vínem, ale nenechte je projít varem. Na dno skleniček, ve kterých budete punč podávat, dejte několik kousků ovoce, a okraj sklenice můžete ozdobit plátkem pomeranče. Obsah obou hrnců slijte dohromady, promíchejte a nalijte do skleniček.
Zdroj: Top recepty, Punch, Difford´s Guide, Chefkoch
Autor: Dominika Jandorová