Inkontinence neboli samovolný únik moči dokáže znepříjemnit život, naštěstí však jde o řešitelný problém. Kromě nezbytné návštěvy lékaře a dodržování doporučené léčby můžete svému močovému měchýři pomoci i sami.
Inkontinence je častým problémem, který postihuje až 50 % žen. Vyskytuje se v různých formách, jako je stresová inkontinence, náhlé zvýšení nitrobřišního tlaku a zatnutí břišních svalů např. při smíchu, a urgentní inkontinence, kdy močový měchýř nedokáže dlouhodobě shromažďovat moč. I když se závažnost a příčiny mohou lišit, klíčové je uvědomit si problém a hledat vhodná řešení.
Navštivte lékaře
Ačkoliv by se mělo jednat o samozřejmý krok, spousta žen se za svoje problémy stydí a kontrolu u lékaře odkládá. Vhodná léčba přitom může inkontinenci značně zmírnit.
„Váš lékař s vámi probere situaci, vyšetří vás a doporučí další vhodný postup. Vždy se začíná konzervativními a méně invazivními opatřeními, jako je pravidelné cvičení a posilování, redukce váhy, lepší režim životosprávy. Dále se situace dá ovlivnit některými léky a v krajním případě operací. Pro lepší pocit jistoty lze doporučit až do zdárného konce léčby použití diskrétních inkontinenčních pomůcek,” upozorňuje doktor Jan Pokorný, primář Urologického oddělení Karlovarské krajské nemocnice pro Novinky.
Význam stravy
Potýkáte-li se s inkontinencí, měli byste se zaměřit na zdravou stravu s minimem koření a kyselých potravin (např. citrusů), protože ty mohou přispívat k podráždění močového měchýře.
Do jídelníčku naopak zařaďte potraviny bohaté na hořčík, jako jsou banány, brambory, celozrnné výrobky, fazole a ořechy, které podporují funkci svalů a nervů a snižují svalové napětí v močovém měchýři. Od podráždění uleví močovému měchýři i omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v tučných rybách či vlašských ořeších.
I když by to mohlo znít logicky, pokud omezíte příjem tekutin, inkontinenci nezmírníte. Právě naopak. Dehydratace zvyšuje koncentraci moči, která tak ještě více dráždí. Je však vhodné omezit kofeinové a alkoholické nápoje zvyšující močopudnost. Vhodné nejsou ani sladké nápoje s umělými sladidly, která mohou způsobovat častější močení.
Nebojte se o inkontinenci mluvit
Díky otevřené komunikaci s blízkými přáteli, rodinou a spolupracovníky nebudete muset žít ve strachu, že to na vás „praskne“. Jde o běžný zdravotní problém, se kterým se minimálně nepřímo setká většina z nás, proto není důvod vymýšlet si výmluvy, proč někam nemůžete nebo proč naopak stále odbíháte.
Naopak, pokud budou blízcí o vašich zdravotních obtížích vědět, můžete snadněji plánovat cestování se strategickými zastávkami. Nezapomeňte, že samotné napětí a stres také zvyšují tlak v močovém měchýři, a tím pádem i nutkání jít na „malou“.
Zdroj: Novinky, Plné Zdraví
Autor: Dominika Jandorová