Proč ženy v menopauze přibírají a jak tomu mohou zabránit? Pomůže svižná chůze i změna stravy

Zdroj: Shutterstock

V období menopauzy dochází v ženském těle k mnoha změnám. Jednou z nejvíce frustrujících je přibývání na váze. Pomocí správné životosprávy však můžete nárůst hmotnosti regulovat.

Menopauza obvykle nastává koncem 40. nebo začátkem 50. roku života. Hormonální změny, zejména pokles estrogenu a progesteronu, způsobují příznaky jako je nepravidelná menstruace, noční pocení, návaly horka, suchost pochvy, která způsobuje bolest při sexu, infekce močových cest, deprese, řídnutí vlasů, změny nálad a také přibývání na váze.

Snížení hladiny estrogenu vede k úbytku svalové hmoty a zpomalení metabolismu. Ubývání estrogenu může také způsobit, že tělo začne ukládat více tuku v oblasti břicha ve srovnání s jinými částmi těla, což spolu s úbytkem svalové hmoty může vést k nárůstu tělesného tuku.

Faktory přispívající k nárůstu hmotnosti

Hormonální změny jsou přirozenou součástí menopauzy, ale samy o sobě nemusí být jedinou příčinou přibývání na váze. K nárůstu hmotnosti přispívá také snížená fyzická aktivita a nezdravé stravovací návyky.

Na přibývání na váze v období menopauzy se mohou podílet i genetické faktory. Pokud vaši rodiče nebo jiní blízcí příbuzní mají nadváhu v oblasti břicha, pravděpodobně ji budete mít i vy. Na vině může být také nedostatek spánku a stres.

Zdravotní rizika spojená s nárůstem hmotnosti

Zvýšený obsah tuku v oblasti břicha je podle Mayo Clinic spojen s různými zdravotními riziky, včetně dýchacích problémů, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny.

Jak přibývání na váze zabránit?

Pravidelné aerobní a silové cvičení pomáhá udržovat svalovou hmotu, zrychluje metabolismus a podporuje regulaci hmotnosti. Alespoň 150 až 200 minut týdně byste měli věnovat svižné chůzi, případně se 75 minut týdně věnovat intenzivní aerobní aktivitě, například běhu. Kromě toho se doporučuje alespoň dvakrát týdně provádět posilovací cvičení.

Zásadní je také vyvážená strava. Zaměřte se na plnohodnotné potraviny, včetně ovoce, zeleniny, luštěnin, a potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Dbejte na kontrolu porcí a snižte příjem zpracovaných potravin, cukrů a nasycených tuků.

Důležitý je též dostatek spánku, který hraje roli při regulaci hormonů souvisejících s chutí k jídlu. Nedostatek spánku je spojen se zvýšením hladiny ghrelinu, hormonu, který zvyšuje chuť k jídlu, a se snížením hladiny leptinu, který chuť k jídlu naopak potlačuje.

Hormonální terapie, ačkoli se primárně používá ke zmírnění jiných příznaků menopauzy, může mít také vliv na rozložení hmotnosti. Pro zhodnocení možných přínosů a rizik je nezbytná konzultace se zdravotnickým pracovníkem.

Zdroj: Mayo Clinic, Health Partners, Better Health, UChicago Medicine

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz