Zatímco někdo na ně nedá dopustit, jiní se jim vyhýbají širokým obloukem. Najde se mezi námi hodně lidí, kteří milují, když si mohou pochutnat na hrsti ořechů. Pak jsou tu ale tací, kteří je ze svého jídelníčku vědomě vynechávají. A to je škoda.
Pokud vás nesužuje vážná alergie na ořechy, pak by ořechy ve vaší stravě určitě chybět neměly. Ačkoli se s nimi pojí celá řada mýtů, ořechy patří mezi potraviny, které mají na naše zdraví pozitivní vliv. Prozradíme vám proto, proč se ořechů nebát a do jídelníčku je zařadit pravidelně.
Podporují zdravý vzhled vlasů
Především ženy ocení, že ořechy, které jsou bohaté na bílkoviny a zinek, podporují zdravý vzhled vlasů a jejich růst. Ne nadarmo se totiž říká, že vlasy jsou korunou ženské krásy.
Která žena by nechtěla mít vlasy krásné, silné a zdravé? Mimo to jsou ořechy nabité i biotinem, selenem a esenciálními mastnými kyselinami, které mají pozitivní vliv na stav kůže ve vlasové části hlavy a působí tak preventivně i proti vypadávání vlasů.
Mohou být nápomocné při hubnutí
Ořechy mají také vysoký obsah tuků, což je právě jeden z důvodů, proč se jim mnoho lidí vyhýbá. Zároveň platí, že ořechy mají i vysoký obsah kalorií, proto se to s nimi nemá ve stravě přehánět.
Nicméně především pistácie a mandle mohou být nápomocné při snaze zhubnout. Věděli jste, že podporují redukci viscerálního tuku v oblasti břicha?
Slouží jako prevence srdečně-cévních onemocnění
Pravidelná konzumace ořechů v rozumném množství může snižovat riziko vzniku infarktu a mrtvice. Obecně jsou ořechy vnímány jako prospěšné pro celkové zdraví srdce.
Napomáhají totiž snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Pokud budete ořechy konzumovat pravidelně, podpoříte navíc optimální fungování cév, žil a tepen.
Pomáhají zvládat stresové situace
Věděli jste, že ořechy jsou doslova nadupané omega-3 a omega-6 esenciálními mastnými kyselinami? Právě jim můžeme vděčit za to, že naše tělo dokáže lépe bojovat proti škodlivému stresu.
V tomto ohledu jsou za hvězdu především kešu oříšky, které jsou plné tryptofanu. Ten v našem organismu zvyšuje produkci neurotransmiteru serotoninu, kterému se laicky přezdívá hormon štěstí. Když je serotoninu v těle málo, může se to projevit tak, že na sobě mnohem více začnete pociťovat stres, začne vás trápit úzkost a ve vyšší míře můžete být i citlivější na bolest.
Slouží pro lepší paměť
Pravidelné konzumaci ořechů nahrává do karet i fakt, že zlepšují paměť a podporují fungování mozku. Ořechy totiž mimo jiné obsahují i kyselinu dokosahexaenovou, jednu z omega-3 mastných kyselin. Právě ta je nápomocná při zvýšení mozkové aktivity a prevenci negativních projevů stárnutí nervové soustavy.
Zdroj: everydayhealth.com, zdravestravovani.eu
Autor: Karolína Nezbedová