Problémy s hormonální nerovnováhou lze vyřešit i přírodní cestou pomocí některých potravin

Zdroj: Shutterstock

Hormony jsou zodpovědné za celou řadu procesů v našem těle. Když všechno funguje, jak má, zpravidla se nad jejich funkcí ani nepozastavíme. Jiné je to ale v případě, kdy dojde k narušení hormonální rovnováhy.

Stav obecně nazývaný jako hormonální nerovnováha může napáchat pěknou paseku. Hormony mají velký vliv na vaše duševní, fyzické a emocionální zdraví. Ovlivňuji mimo jiné chuť k jídlu, naši náladu nebo třeba hmotnost.

Co je to hormonální nerovnováha?

Hormonální nerovnováha nastává, když je v krevním řečišti příliš mnoho, nebo příliš málo hormonů. Vzhledem k jejich zásadní roli v těle může i nepatrná hormonální nerovnováha způsobit nežádoucí účinky v celém těle.

Hormony jsou chemikálie produkované žlázami v endokrinním systému. „Putují krevním řečištěm do tkání a orgánů a předávají zprávy, které orgánům říkají, co a kdy mají dělat,“ doplňuje medicalnewstoday.com.

Potraviny, které mohou pomoci při hormonální nerovnováze

Hormonální nerovnováha je zdravotní problém, který zpravidla utíkáme řešit s lékařem. Ještě než tak učiníte, zkuste na to jít jinak.

Existují potraviny, které mohou s tímto zdravotním problémem pomoci. Zařaďte je do jídelníčku a uvidíte, zda na sobě začnete pozorovat změny.

Brukvovitá zelenina

Zelí, brokolice nebo růžičková kapusta obsahují fotochemikálie, které podporují funkci jater. Funkce jater je důležitá pro hormonální rovnováhu.

V játrech totiž dochází k odstranění odpadních produktů a „spotřebovaných“ hormonů. Brukvovitou zeleninu byste měli jíst denně.

Strava bohatá na bílkoviny

Konzumace dostatečného množství bílkovin je nesmírně důležitá. Bílkoviny poskytují esenciální aminokyseliny, které si vaše tělo nedokáže vytvořit samo.

„Tělo je také potřebuje k produkci hormonů odvozených z bílkovin – také známých jako peptidové hormony,“ dodává healthline.com.

Peptidové hormony hrají klíčovou roli v regulaci mnoha fyziologických procesů, jako je růst, energetický metabolismus, chuť k jídlu, stres a rozmnožování.

Lněné semínko

Lněné semínko představuje nejbohatší zdroj lignanů. Jde o typ fytoestrogenu, který napomáhá vyrovnávat hladinu estrogenu tím, že podporuje jeho tvorbu a zároveň z těla vylučuje „spotřebovaný“ estrogen.

Lněné semínko byste měli do jídelníčku zařadit ideálně každý den. Lze ho přidávat například do smoothies nebo kaší a podobně.

Zdroj: medicalnewstoday.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz