Máslový ležák je speciální nápoj, který nejspíš nenajdete v žádné místní restauraci či hospůdce. Milovníci kouzelnického světa zajisté vědí, že jde o nápoj vymyšlený, na kterém si pochutnával Harry Potter. Neznamená to ale, že si jej nemůžete vychutnat také!
I když zrovna nepatříte mezi fanoušky čarodějnického učně Harryho Pottera, vězte, že jde o slavný a ikonický nápoj. V knižní předloze i filmové adaptaci se hlavní hrdinové setkali s máslovým ležákem v jedné kouzelné vesničce Prasinky v hospůdce zvané U Tří košťat.
Zatímco Harry si tam se svými přáteli mohl skočit „na jedno“ prakticky kdykoli, vy takové štěstí mít asi nebudete, jelikož v žádné hospodě s pivními speciály máslové pivo nejspíš nenajdete.
Receptů na máslové pivo je hned několik
Nemusíte však věšet hlavu, jelikož hned po vydání čarodějnické ságy se začaly internetem šířit recepty na tento oblíbený kouzelnický nápoj. Připravit si jej tedy můžete přímo doma, kdy se vám zrovna zachce.
Navíc jde o nápoj, který skvěle zahřeje, a tak se hodí nejen do podzimních plískanic, ale i na nadcházející zimu. Níže naleznete recept na jeho alkoholickou i nealkoholickou variantu. Hlavní ingrediencí je pivo, které si díky dalším ingrediencím můžete přizpůsobit vlastní chuti.
Na nealkoholický máslový ležák budete potřebovat jednu sklenici nealkoholického piva, oříšek, máslo a šlehačku. Přísady jsou určeny na nápoj pro jednu osobu.
V jedné nádobě nechte rozpustit máslo, ve druhé zahřejte pivo, avšak ne příliš. Poté obojí smíchejte dohromady a nakonec po lžičkách přidávejte šlehačku.
Míchejte tak dlouho, dokud se nevytvoří hustý krémový nápoj. Ušlehanou šlehačku dejte i navrch piva místo pěny a dozdobte nasekaným či nahrubo pomletým oříškem.
Zajímavější alkoholická varianta
Pokud nemáte zdravotní kontraindikace nebo vás zrovna nečeká řízení auta, připravte si zajímavější alkoholickou variantu. Následující suroviny jsou pro šest až osm osob, takže nezapomeňte pozvat přátele a rodinu.
Jak píše web Čti doma, potřebovat budete tři šálky jablečného cideru, 6 až 8 lžic karamelu (například salka), jeden hrnek bourbonu a zázvorové pivo.
Jablečný cider rozehřejte v hrnci spolu s karamelem a bourbonem. Když se karamel ve směsi rozpustí, nalijte směs do dvou hrnků zázvorového piva a zamíchejte. Nakonec přelijte do hrnků a podávejte ještě zatepla s velkým množstvím šlehačky navrchu a posypané trochou třtinového cukru.
Karamelovou omáčku si také můžete připravit doma, podle serveru Bydlíme kvalitně stačí na středním plamenu rozpustit máslo (čtyři lžíce) a cukr (tři čtvrtě hrnku). Do vzniklé hmoty můžete ještě přimíchat dvě lžíce šlehačky a povařit asi čtyři minuty.
Experimentujte s ingrediencemi podle vlastní chuti
Varianta receptu na máslové pivo byla publikována již v roce 1588 v britské kuchařce, jak uvádí server Apetitonline. V něm jsou některé ingredience odlišné.
V hrnci zahřejte jeden a půl litru piva, dva centimetry strouhaného čerstvého zázvoru, půl lžičky strouhaného muškátového oříšku a šest hřebíčků. Pivo nenechejte dlouho vařit, aby se z něj nevypařil alkohol.
V míse si mezitím vyšlehejte 225 gramů třtinového cukru s pěti žloutky. Směs smíchejte s připraveným pivem a nakonec přidejte 100 gramů másla, které nechte rozpustit.
Záleží jen na vás, který recept vás více osloví. A pokud zabrouzdáte internetem, zajisté objevíte i další zajímavé varianty, v některých se používá například rum, nebo dokonce ocet. Kouzlit s máslovým ležákem tak můžete donekonečna.
Zdroj: ctidoma.cz, bydlimekvalitne.cz, magazin.recepty.cz, apetitonline.cz, tablespoon.com, favfamilyrecipes.com
Autor: Silvie Grulichová