Sladkokyselá omáčka je druh omáčky velmi oblíbený v asijských zemích. Existuje mnoho různých druhů sladkokyselých omáček, každá země má své vlastní a my si řekneme, jak si sladkokyselou omáčku udělat doma.
Sladkokyselé omáčky ve světě
Sladkokyselé pokrmy, omáčky a způsoby vaření mají v Číně dlouhou historii. Jeden z prvních záznamů o sladkokyselých pokrmech pochází z jídelního lístku podávaného na slavnostech dynastie Tchang, který byl sepsán v roce 708. Na mnoha místech Číny se sladkokyselá omáčka používá spíše jako omáčka k namáčení ryb a masa než při vaření, jak je běžné v západní čínské kuchyni.
V Číně se omáčky tradičně vyrábějí smícháním cukru nebo medu s kyselou tekutinou, jako je rýžový ocet nebo sójová omáčka, a dále koření, jako je zázvor a hřebíček. Někdy se používá pasta z rajčat, ale ta je vzácná a obvykle se omezuje na západní kuchyni.
V Jižní Koreji je sladkokyselý masový pokrm známý jako tangsuyuk jedním z nejoblíbenějších korejsko-čínských jídel. Kousky vepřového nebo hovězího masa obalené sladkým bramborovým nebo kukuřičným škrobem a osmažené na oleji jsou podávány právě se sladkokyselou omáčkou.
Ta se obvykle připravuje svařením octa, cukru a vody, s různými druhy ovoce a zeleniny, jako je mrkev, okurka, cibule a ananas.
Agrodolce je tradiční sladkokyselá omáčka v italské kuchyni. Agrodolce nejčastěji obsahuje kombinaci cukru a octa. Někdy se přidávají další dochucovadla, jako je víno, ovoce, nebo dokonce čokoláda.
Recept na sladkokyselou chilli omáčku
Recept představil Roman Paulus na YouTube kanálu Kuchyně Lidlu. Potřebovat budete ½ hrnku cukru, ⅓ hrnku bílého octa, sůl, 3 stroužky česneku, 3 lžíce vody a 3 červené chilli papričky.
Cukr, ocet, trochu soli, česnek, vodu a nakrájené papričky rozmixujte v mixéru tak, aby v omáčce zůstaly kousky česneku a chilli. Připravený základ přelijte do hrnce a nechte zhruba pět minut vařit, odstavte a máte hotovo. K omáčce se hodí například jarní závitky nebo grilované kuře.
Jak dodat omáčce více červené?
Sladkokyselé omáčce dodá pěknou červenou barvu chilli pasta sambal oelek (drcené chilli papričky fermentované v soli) nebo můžete použít přírodní potravinářské červené barvivo.
Zdroj: YouTube/Kuchyně Lidlu, Daring Gourmet
Autor: Dominika Jandorová