11. listopadu má přijet Martin na bílém koni. Kromě toho, že ten den mnoho lidí vyhlíží první sníh, těšíme se také na svatomartinské hody. Svatomartinská husa s knedlíkem se neobejde bez zelí. Právě při jeho přípravě ale lidé často chybují.
Kysané zelí obsahuje vysoký obsah vitamínu C a podporuje tak lidskou imunitu. Je bohaté na vlákninu, která podporuje zdravé trávení, obsahuje antioxidanty a protizánětlivé látky a podporuje zdraví střevní mikroflóry, píše Healthline.
Při přípravě tohoto pokrmu se nicméně často dopouštíme celé řady chyb. A to ať už připravujeme k huse zelí červené, nebo bílé. V obou případech je třeba se některým věcem vyvarovat.
Nedostatečné propláchnutí
Předtím, než zelí začnete připravovat, je třeba ho pořádně propláchnout. Mnoho lidí ho jen lehce omyje pod studenou vodou, ve skutečnosti by se ale mělo proprat v cedníku, a to ideálně několikrát a horkou vodou.
Převaření zelí
Jedním z velmi častých problémů je to, že lidé zelí připravují příliš dlouho. Ztrácí tím pádem nejen texturu, ale také živiny. Vařit by se mělo vždy maximálně 15 minut, aby bylo dostatečně měkké, zároveň ale zůstalo také částečně křupavé, radí web Vaříme s Marcelou.
Špatné nakrájení
Ať už zelí děláte z čerstvé zeleniny, nebo z předem nakládaného zelí ze sklenice, vždy je potřeba ho alespoň minimálně pokrájet, aby v něm nebyly velké kusy. Ideální je přesvědčit se, že jsou proužky zhruba stejně velké.
Nedostatečné ochucení
Někteří lidé si myslí, že zelí stačí pouze osolit. Klíčem je ale připravit nejprve správně cibuli. Tu dělejte ideálně na másle do sklovita, radí Kuchařka pro Dceru.
Následně přidejte zelí, které dochutíte solí a pepřem, je ale třeba myslet na to, že správně by měl být pokrm spíše sladkokyselý. Přidávejte tedy pomalu také cukr, nakonec ocet, který se vždy přidává jen v minimálním množství a až na úplný závěr.
Nedostatečné podlévání
Při přípravě zelí se mnoho lidí bojí toho, že použijí příliš vody. To je samozřejmě špatně, zelí nesmí být kašovité, takže je třeba dát vody méně.
Na druhou stranu ale nesmíte podcenit fakt, že se má tato zelenina tendenci připalovat. Vodu tak přilévejte pomalu a postupně, nikdy ale nenechte zelí příliš vysušit, doporučuje závěrem Jíme Jinak.
Zdroj: Vaříme s Marcelou, Deník, Kuchařka pro Dceru, Top Recepty, Jíme Jinak, WebMD, Healthline
Autor: Šárka Cvrkalová