Všechny děti se pátého prosince těší na mikulášskou nadílku, možná jen ty zlobivější s obavami vyhlíží čerta. Pokud však byly vaše děti hodné, zkuste jim připravit originální figurky z kynutého těsta.
Kynuté těsto jako symbol hojnosti
Podle Národního muzea v přírodě symbolizovalo kynuté těsto díky své schopnosti nabývat na objemu blahobyt. Jeho význam ještě více rostl v období Velikonoc nebo adventu. Také v den svatého Mikuláše maminky pekly pro své děti nadílku v podobě figurek Mikulášů, andělů a čertů z kynutého těsta.
Potřebné ingredience
Recept vychází z webu Vůně chleba a budete na něj potřebovat: 600 gramů mouky (300 gramů hladké a 300 gramů polohrubé), 70 gramů cukru, 1 vanilkový cukr, ½ až ¾ lžičky soli, 90 gramů rozpuštěného másla, 2 velká vejce, 30 gramů čerstvého droždí, 220 až 250 mililitrů mléka, 2 lžičky citronové sušené kůry a můžete přidat 2 lžíce rumu.
Těsto oslaďte podle chuti, pokud si ho děti budou mazat marmeládou nebo medem, není potřeba příliš doslazovat. Do těsta můžete také přidat lžičku skořice nebo koření do perníku. Na potření figurek si připravte 1 rozšlehané vejce a na ozdobu třeba hrozinky nebo kousky čokolády.
Příprava těsta
Všechny ingredience si připravte předem, aby při zpracování měly pokojovou teplotu. V hrnku nebo míse rozdrobte do mléka droždí (nepoužijte všechno mléko, něco si nechte do těsta), přidejte lžíci cukru a nechte 15 minut odpočívat.
Do vzešlého kvásku přidejte vejce, cukr a rozpuštěné máslo, vše promíchejte, přes síto prosejte mouku, přidejte sůl, citronovou kůru a těsto hněťte 15 až 20 minut – lepší a méně pracné je využití kuchyňského robota. Pokud budete pracovat rukama, může vám zpracování těsta trvat až půl hodiny.
Zda máte hotovo, poznáte podle toho, že se těsto leskne, nechytá se na mísu a tvoří se v něm bubliny. Takto zpracované těsto dejte přikryté na teplé místo, ovšem ne na topení, a nechte kynout, dokud se jeho objem nezdvojnásobí, což může trvat tak hodinu.
Tvarování postaviček
Až těsto vykyne, vyklopte ho na vál posypaný moukou a rozdělte na 16 stejně velkých kusů. Můžete zvážit celé těsto a celkovou váhu vydělit požadovaným počtem kusů, abyste věděli, jak těžké mají jednotlivé kusy být. Nechte těsto 5 až 10 minut v klidu a pak z každé části vytvořte kuličku. Následně každou kuličku rozdělte na dvě části – jednu o velikosti dvou třetin a druhou jedné třetiny objemu kuličky.
Z větší části vyválejte delší a silnější váleček se silnějším prostředkem (budoucí hlava) a z menší části váleček tenčí a kratší s tenčím prostředkem. Konce delšího válečku omotejte kolem sebe (budou připomínat šroub), silnější střed, který zůstane nahoře (použijeme-li opět přirovnání ke šroubu), bude v pozici jeho hlavičky, uprostřed nastřihněte asi do hloubky 5 milimetrů a povytažením vytvarujte uši, případně rohy. Pod tělo umístěte kratší váleček, který bude znázorňovat ruce.
Panáčky poskládejte na plech s pečicím papírem a nechte asi půl hodiny kynout, počítejte tedy s tím, že zvětší svůj objem zhruba o polovinu. Nyní můžete figurkám dodělat oči a pusu, použít můžete hřebíček, rozinky nebo kousky čokolády. Nakonec postavičky potřete žloutkem a dejte do trouby předehřáté na 175 °C péct asi na čtvrt hodiny.
Zdroj: Národní muzeum v přírodě, Vůně chleba
Autor: Dominika Jandorová