Černý kmín neboli černucha setá je rostlina známá svými semeny, která se v tradiční medicíně používají po staletí. Kromě mnoha pozitivních účinků na lidské zdraví je její výhodou také všestranné využití v kuchyni.
Černucha setá je jednoletá kvetoucí rostlina pocházející z částí Afriky, Indie, Asie a Středomoří. Semena i olej z nich získaný se po staletí používají v různých formách alternativní medicíny, včetně lidové medicíny a ájurvédy, jako přírodní lék na vše – od bronchitidy po průjem. Jak už to tak ale bývá, jen některé účinky černého kmínu jsou doloženy i vědecky.
Pomáhá v boji se zánětem
V klinických studiích bylo prokázáno, že černý kmín snižuje zánět, uvolňuje hladké svaly a zmírňuje příznaky astmatu. Černý kmín může dokonce pomoci se záněty mozkové tkáně, což by mohlo mít příznivý vliv na onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Ve studii z roku 2016 u 42 lidí s revmatoidní artritidou užívání 1 000 mg oleje z černého kmínu denně po dobu osmi týdnů snížilo projevy zánětu v těle.
Může podporovat zdraví srdce
Thymochinon a další sloučeniny v semenech černého kmínu jsou spojovány s příznivými účinky na zdraví srdce. Studie zveřejněná v Indian Journal of Pharmacy ukázala, že černý kmín může být prospěšný při vysokém krevním tlaku, ateroskleróze a poškození srdce.
Protirakovinné účinky
I když neexistuje velké množství recenzovaných výzkumů o oleji z černého kmínu a jeho protirakovinných vlastnostech, někteří vědci se domnívají, že fytochemikálie – biologicky aktivní sloučenina produkovaná rostlinami – brzdí určitý růst rakovinných buněk a v některých případech, jako je melanom, napomáhá při zabíjení rakovinných buněk, řekl pro Forbes doktor Casey Kelley.
Další zdravotní účinky
Podle studie Ebrahima Yimera a kol. je černý kmín a jeho hlavní aktivní složka thymochinon velmi účinný i proti různým neurologickým a duševním onemocněním, cukrovce, neplodnosti, stejně jako proti infekčním onemocněním způsobeným bakteriálními, plísňovými a virovými infekcemi.
Jak zařadit černý kmín do jídelníčku
Černý kmín můžete konzumovat ve formě oleje, kapslí, extraktů nebo semen. Semena mají ořechovou chuť a často se používají při pečení nebo v kořenících směsích. Můžete si je také přidat do jogurtu, salátu nebo těsta při pečení chleba.
Zdroj: Vahid Hadi, Effects of Nigella sativa oil extract on inflammatory cytokine response and oxidative stress status in patients with rheumatoid arthritis: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial, 2016, F. Shakeri, Cardiovascular Effects of Nigella Sativa L. and its Constituents, 2018, Ebrahim M. Yimer, Nigella sativa L. (Black Cumin): A Promising Natural Remedy for Wide Range of Illnesses, 2019, WebMD, Healthline, Forbes
Autor: Dominika Jandorová