Astma dokáže pořádně zkomplikovat život. Pochopení jeho příčin, rozpoznání stádií a vhodná léčba však může symptomy dostat pod kontrolu a umožnit nemocné osobě vést relativně normální život.
Astma je dlouhodobé onemocnění ovlivňující dýchací systém. Zahrnuje zánět a zúžení uvnitř plic, což omezuje proudění vzduchu. Jedinci s astmatem mohou pociťovat tlak na hrudi, sípání, dušnost a kašel, často doprovázený zvýšenou tvorbou hlenu.
Příznaky a příčiny
Příznaky astmatu se mohou pohybovat od mírných až po život ohrožující. Závažné příznaky vedou k astmatickým záchvatům. Jak uvádí Cleveland Clinic, během astmatického záchvatu může dojít k bronchospasmu, kdy se svaly kolem dýchacích cest zúží (stáhnou) a vzduch nemůže volně proudit. Otéká také sliznice dýchacích cest, což opět omezuje průchod vzduchu. Během záchvatu navíc tělo vytváří více hlenu. Tento hustý hlen též ucpává dýchací cesty.
Astma je nejčastějším chronickým onemocněním u dětí. Vyvolávají ho například infekce dýchacích cest, vystavení kouři, alergeny a látky znečišťující životní prostředí.
Astma se však může rozvinout v jakémkoli věku, včetně dospělosti. Mezi faktory, které ovlivňují riziko vzniku astmatu v dospělosti, patří respirační onemocnění, alergie a vystavení alergenům, hormonální faktory, obezita, stres či kouření.
Diagnostika a léčba
Včasná diagnóza a vhodná léčba mají zásadní význam pro kontrolu astmatu. Mezi diagnostické nástroje patří plicní testy a hodnocení symptomů. Možnosti léčby zahrnují bronchodilatancia (léky uvolňující svaly kolem dýchacích cest), protizánětlivé léky snižující otok a produkci hlenu v dýchacích cestách (např. inhalační kortikosteroidy) a v závažných případech přichází na řadu biologická léčba zaměřená na imunitní systém.
Stupně astmatu
Závažnost astmatu se dělí do čtyř hlavních kategorií: intermitentní, lehké perzistující, středně těžké perzistující a těžké perzistující. Pokud se příznaky objevují příležitostně, jedná se o intermitentní astma. Příznaky perzistujícího astmatu se objevují častěji. Podle závažnosti astmatu se volí vhodná léčba. Při těžkém záchvatu je pak kromě použití inhalátoru na místě zavolat záchrannou službu.
Zdroj: Cleveland Clinic, Medical News Today, Mayo Clinic, National Heart, Lung and Blood Institute
Autor: Dominika Jandorová