Někdo jí nesnáší, jiný zase miluje. Především děti mají problém s její konzumací a je náročné je přesvědčit, že je plná vitamínů a udělá jim dobře. Možná ale, když se vyhnete těmto chybám při jejím vaření, zamilují si růžičkovou kapustu i vaše ratolesti.
Růžičková kapusta je velkým zdrojem vitamínu C. Má ho dokonce jednou tolik, než takový pomeranč. Dále pak obsahuje vitamín K, který je důležitý pro tvorbu kolagenu a pro zdravé vazy.
Tato zelenina má také antioxidační účinky díky vysokému obsahu vitamínu E. Kromě toho je v ní řada dalších látek a opravdu je vhodné ji na jídelníček zařadit. Při jejím vaření je ale třeba se vyhnout následujícím chybám.
Vařte jen malé kousky
Existuje několik druhů růžičkové kapusty, které se od sebe liší velikostně. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že když dá i velké kusy vařit celé, nedocílí jejich změknutí a uvolnění těch správných chutí.
Pokud si koupíte růžičkovou kapustu menší, můžete vařit celé kuličky. U větších druhů zeleniny je ale třeba je před vhozením do vody rozpůlit. Jedině tak docílíte toho, že bude kapusta dokonalá vůní i chutí.
Zaříznutí kapusty
Některým lidem se při vaření kapusta rozpadne. Jiným zase zůstane kus dřevnatého stonku, který se nedá rozkousat. Je tedy potřeba poznat, kde přesně kapustu seříznout, než ji dáte vařit.
Ideální je řezat dřevnatou nať těsně pod prvními listy kapusty. Pokud jich pár upadne, nic se neděje, hlavní je, aby zůstalo takzvané jádro v celku a kapusta se nerozpadala. Pak se totiž rozvaří a vznikne z ní nevzhledná kaše, kterou svým dětem servírovat nechcete.
Opékání kapusty
Pokud vaše děti nemají rády kašovité a napůl rozpadlé kuličky kapusty, které jim vaříte, vyzkoušejte jiný recept, při kterém zůstane zelenina v celku, získá jinou chuť, a navíc bude hezky křupat. Dá se totiž dělat také růžičková kapusta pražená.
Růžičkovou kapustu pokapejte olivovým olejem a solí a dejte ji na plech, kde ji pečte z jedné strany a po chvíli obraťte, aby se nespálila. Přidat můžete i papriku, cibuli či další zeleninu. Uvidíte, že její chuť překvapí vás i vaše děti.
Málo oleje
Někdy dělá člověk kapustu zapékanou, výsledkem je ale suchý pokrm, který nechutná nikomu z rodiny. Jak to ale udělat, aby byla zelenina vláčná, držela pohromadě a nechutnala moučně?
Trik je v tom nebát se použít větší množství oleje. Samozřejmě chápeme, že se vám zdá olej nezdravý, pokud ale použijete ten olivový, není se čeho bát. A jedině s ním docílíte skvělého výsledku.
Zkuste syrovou kapustu
Někdy je problémem to, že lidé vůbec zkouší kapustu vařit. Mnoho z nás má rádo zeleninu syrovou, nemůžeme vystát mrkev v polévce nebo nakládanou papriku, ale v syrové formě se jich přejídáme.
Stejně tak je to i s růžičkovou kapustou. Stačí ji seříznout, pořádně proprat ve studené vodě a přidat třeba do zeleninového salátu. Možná zjistíte, že jste celou dobu měli odpor jenom k vařené kapustě, ale za syrova je zelenina vlastně lahodným doplněním jídelníčku.
Zdroj: mashed.com, eatingwell.com, slate.com/
Autor: Shani Maiová