Určitě už jste zaznamenali, že se od barvy vaší moči odráží například množství vypitých tekutin. Pokud nedodržujete pitný režim a pijete méně, než kolik si vaše tělo žádá, moč má zpravidla sytě žlutý odstín. Pokud naopak pijete dostatečně, moč je světlounce žlutá.
Věděli jste, že pokud budete jíst červenou řepu ve velkém, barva vaší moči bude červená? Proč tomu tak je? A je to vůbec v pořádku?
Červená řepa je ceněnou surovinou
Když se řekne červená řepa, někdo se mlsně olízne, a jinému se naopak znechucením zkroutí úsměv na tváři. Je pravdou, že červenou řepu každý nemusí a najdou se tací, kteří jí nedokážou přijít na chuť.
Přitom jde o zeleninu, která nám má po zdravotní stránce hodně co nabídnout. „Řepa je jedinečná pro své kardiovaskulární a srdeční přínosy,“ zmiňuje web healthdigest.com.
Díky kombinaci sloučenin nacházejících se v řepě jsou schopny zlepšit průtok krve, zlepšit zdraví tepen, podporovat nižší hladiny homocysteinu a snižovat LDL cholesterol.
Řepa a její typická barva
Řepa je známá svou typicky karmínovou barvou. Pokud jste s ní někdy v kuchyni pracovali, pak dobře víte, že ráda zanechává nesmazatelné stopy na kuchyňském prkénku i na rukou.
Mimo to může konzumace červené řepy způsobit změnu barvy vaší moči. Červená řepa může totiž i nadále zanechávat svou stopu poté, co byla spotřebována.
Proč červená řepa ve větší míře obarví moč?
Jde o stav známý jako beeturie, ve kterém se moč po konzumaci většího množství řepy stává červenou. V rozmezí od světlého odstínu růžové až po tmavší červený odstín lze toto zabarvení moči vysledovat zpět ke sloučenině známé jako betanin.
Právě betanin je zodpovědný za karmínové zbarvení řepy. Sloučenina se rozkládá tělem, když cestuje trávicím traktem. Přítomnost určitých zdravotních stavů však může tomuto procesu bránit.
Zpozorovat při návštěvě toalety moč zbarvenou do červena může být pro vás šok, nicméně je potřeba dodat, že jde pouze o dočasný stav.
Zdroj: healthdigest.com, awashop.cz
Autor: Natálie Kabourková