Cibule je jednou z nejrozšířenějších druhů zeleniny na světě. Je jednou z přísad snad v každém slaném receptu a lze ji nalézt snad ve všech typech kuchyní. Spousta lidí má nejspíš právě teď alespoň jednu ve své kuchyni.
Existuje mnoho druhů cibule. Lze je rozdělit do kategorií podle barvy na žlutou a červenou, nebo podle třeba podle typu na skladovací a měkkou.
Červené, žluté a bílé cibule jsou určeny pro skladování, protože jsou vyschlé po sklizni, která bývá obvykle na konci léta. Vydrží tak v kuchyni měsíce, pokud jsou skladovány správně.
Správné skladování cibule je nejlepší způsob, jak zabránit jejímu zkažení a prodloužit trvanlivost. Cibuli nejlépe uchovávejte při pokojové teplotě, bez přílišného světla a vlhkosti.
Také se určitě vyhýbejte plastovým sáčkům nebo jakýmkoli uzavřeným nádobám, ve kterých cibule nemůže dýchat.
Takto vydrží přibližně čtyři až šest týdnů, v lednici o trochu déle – jeden až dva měsíce. Tento časový interval se drasticky zkrátí a to na pouhý týden, pokud je cibule nakrájena nebo odstraněna její slupka, která ji chrání.
To poslední, co byste při nákupu chtěli, je přinést si domů již hnijící cibuli. Stejně jako u jiných čerstvých produktů ani u cibule neexistuje datum spotřeby. Jak tedy poznat, že je cibule zkažená už v obchodě nebo následně doma?
Černé skvrny značí plíseň
Je třeba si dávat pozor, pokud na vnější straně cibule najdete černé skvrny. Někdy se mylně považují za špínu či saze, jedná se však o plíseň. Vyskytuje se v půdě a na semenech cibule a množí se, když je cibule otlačená, poškozená nebo špatně skladovaná. Pokud se plíseň objeví i na vnitřní straně cibule, vyhoďte ji.
Existují ještě další druhy plísní. Řeznými ranami a otlaky se do cibule může dostat houba, která je zpočátku bledě žlutá a později modrozelená. Jakmile se dostane dovnitř cibule, proroste jednotlivými vrstvami a nakonec se hojně rozroste na povrchu ran.
I když odstraníte všechnu viditelnou plíseň, pravděpodobně stále budou existovat mikroskopické kolonie, které neuvidíte. Obecně tak platí, že plíseň v měkkých potravinách je známkou toho, že jsou zkažené, a proto je nejlepší vyhodit je do koše.
Vyklíčená cibule nemusí jít hned do koše
Dalším snadno rozpoznatelným znamením, že je cibule možná na odchodu, je klíčení. Z horní části cibule vyrůstají zelené stonky, které vypadají jako silná pažitka nebo jarní cibulka. Tyto klíčky jsou známkou stárnutí a znamenají, že byla cibule v obchodě natolik dlouho, že vyklíčila. I když cibule vypadá jinak čerstvě, pokud si ji koupíte, mějte na paměti, že bude mít kratší životnost ve vaší spíži.
Klíčení je přirozenou součástí života cibule, takže naštěstí není známkou toho, že by byla špatná. Pouze došlo k vhodným podmínkám, jako je vysoká vlhkost, že cibule zahájila další fázi růstu. Vyklíčená cibule je i nadále zcela bezpečná ke konzumaci, i když může být poněkud hořká. Rychleji se však zkazí a uvolňuje plyn, který může podpořit klíčení dalších cibulí, takže se doporučuje ji dát mimo ostatní plodiny.
Cesta z farmy přes obchod s potravinami až na kuchyňskou linku nemusí být úplně hladká. Cibule při ní může utrpět modřiny a otlaky, které mohou velmi rychle vést k hnilobě a plesnivění.
Měkkost je známkou toho, že se cibule začíná rozkládat a je začátkem hniloby. Pokud však objevíte malé měkké místo, neznamená to, že je shnilá celá cibule. Někdy je možné postižené vrstvy odloupnout a zachránit zbytek.
Chcete-li zjistit, zda je narušen i střed cibule, aniž byste ji museli rozkrojit či oloupat, stačí ji rychle zmáčknout. Zdravá cibule bude pevná, zatímco nahnilá bude celá měkká a houbovitá.
Pokud na cibuli nepozorujete žádnou plíseň, klíčky nebo měkká místa, neznamená to, že bude cibule k jídlu. Někdy vypadá zvenčí úplně v pořádku, ale při rozkrojení zjistíte, že je vnitřek zkažený a není použitelný. Pro posouzení však stačí k cibuli přičichnout. Jestliže má cibule klasický zápach, i když třeba intenzivnější, bude pravděpodobně v pořádku. Pokud však kromě typické ostrosti ucítíte i závan podobný kompostu, bude nejspíš zkažená.
Změna vůně v průběhu času je důsledkem mikrobů, jako jsou bakterie, plísně a kvasinky, které rozkládají cibuli, když hnije. Jestli máte jakékoli pochybnosti o tom, zda je cibule zkažená či ne, radši ji vyhoďte.
Zdroj: mashed.com, allrecipes.com, tipsbulletin.com, doesitgobad.com
Autor: Silvie Grulichová