Meloun si v létě dopřáváme pravděpodobně všichni. Jde o vynikající ovoce, které zahání žízeň i chuť na sladké. Má mnoho vitamínů, na druhou stranu ale může být podle všeho také nebezpečné. Mohou totiž obsahovat nebezpečné bakterie.
Zejména melouny, které se prodávají už krájené, často bývají velmi výživnou půdou pro bakterie. Hygienici už v roce 2017 upozorňovaly, že pokud jsou navíc skladovány v teple, velmi často se v nich mohou vyskytovat bakterie Listerie a Escherichia coli.
Salmonelóza z melounů?
Mnoho lidí si myslí, že salmonelózou se mohou nakazit pouze z vajíček, nebo ze špatně tepelně zpracovaného masa. Pravda ale je, že melouny jsou také velmi rizikovou potravinou.
Nemoc se projevuje silnými zažívacími potížemi, které se dostavují obvykle 24 až 48 hodin po konzumaci kontaminované potraviny. Inkubační doba se nicméně může pohybovat i kolem pěti dní.
Jak se nebezpečí vyhnout?
Největším nebezpečím jsou melouny, které jsou nakrájené a vystavené teplu. Pro bakterie je vlhké prostředí doslova rájem. Pokud tak melouny kupujete, snažte se obvykle vybírat ty, které jsou celé.
Vždy zkontrolujte, zda nejsou někde naprasklé, protože i to je rizikovým faktorem. Pokud budete kupovat meloun rozkrájený, vždy by měl být zabalený do několika vrstev igelitu. Pokud nejsou tyto potraviny v obchodě skladovány v chladu, nekupujte je, varuje server Bezpečnost potravin.
Nejideálnější volbou jsou melouny z trhů a z obchodů s ovocem a zeleninou. Tam máte totiž daleko vyšší šanci, že jde o ovoce čerstvé a správně skladované. V běžných obchodech s potravinami meloun pořídíte také, při jeho výběru je ale třeba vždy dávat daleko větší pozor.
Zdroj: Bezpečnost potravin, Prima Fresh, Top Recepty, Dům a Zahrada, Lékařská fakulta UP
Autor: Šárka Cvrkalová