Přesličky před několika miliony let dorůstaly i 10 metrů. Ty dnešní jsou sice proti tomu jenom takovou legrační miniaturou, význam ale mají nemalý. Prozradíme vám, proč se vám tuto bylinu, kterou jistě máte i na své zahradě, vyplatí sbírat.
Někdo ji považuje za plevel. Přeslička roste na mnoha místech sama od sebe, nejčastěji u cest a v příkopech. Mnoho lidí ale nemá nejmenší tušení, že přeslička se už za starých časů využívala v medicíně a má velký přínos pro lidské tělo.
Pozor na záměnu
Zelené lodyhy přesličky rolní můžete sbírat v období od května do září. Je ale třeba dát si pozor, abyste ji omylem nezaměnili za přesličku bahenní. Ta je totiž jedovatá.
Obě přesličky navíc rostou na stejném místě. Stejně tak i poslední druh přesličky, která se u nás vyskytuje, přeslička lesní. Ta je sice neškodná, stejně tak ale nemá žádné zvláštní zdravotní účinky. Sbírat se tak vyplatí pouze tu rolní.
Čaj z přesličky řeší mnoho problémů
Přesličku můžete využít čerstvou i sušenou. V obou případech je nejlepší z ní vyrobit čaj, který je dle studie pro lidské tělo prospěšný hned v několika ohledech.
Prospívá zdraví močové soustavy, díky vysokému obsahu křemíku se také podílí na zdraví našich kostí a kloubů. Přeslička dále prospívá naší pokožce, nehtům i vlasům, připomíná Healthline. Proto se z ní často dělají také šampony a krémy.
V neposlední řadě podporuje fungování jater, cév i srdce, dodává tělu imunitu a podílí se na zdravém dýchání. Na to, že ji mnozí považují za obyčejný plevel, toho dovede poměrně hodně, nemyslíte?
Zdroj: National Library of Medicine, WebMD, Healthline, Permaculture, Edible Alaska
Autor: Šárka Cvrkalová