Pražmu královskou doposud mnozí Češi neochutnali. Jenže možná je nejvyšší čas na změnu. Jedná se totiž o chutnou a zdravou rybu, která je navíc levnější než třeba takový losos.
Výskyt pražmy královské
Pražma královská neboli mořan zlatý je mořskou rybou, která byla populární už ve starověku. Řekové ji např. zasvětili bohyni Afroditě, tedy bohyni lásky, plodnosti a krásy. V současné době žije pražma stále hojně ve Středozemním moři, ale vyskytuje se také v dalších částech východní části Atlantského oceánu, a to od severozápadu Evropy až po severozápad afrického kontinentu. Nejvíce ryb je však loveno právě v oblasti Středozemí, i když bývají hojně chovány i uměle.
Kde pražmu ochutnat?
Pražma královská u nás nepatří k úplně nejvyhledávanějším rybám, neboť tuto „roli“ hrají spíše kapr, makrela nebo losos. Přesto ji lze ochutnat v různých restauracích, a to především rybích, kde často najdete v nabídce grilovanou pražmu. Tuto dravou rybu si ovšem můžete pořídit rovněž do své kuchyně. V nabídce ji ostatně mají velké obchodní řetězce (např. Makro, Globus nebo Tesco), ale také různé specializované obchody jako třeba rybí trh Blue Fjord v Praze, který se specializuje na ryby a mořské plody.
Pražma královská v kuchyni
Pražma královská má bílé a chutné maso, které potěší i tím, že neobsahuje mnoho drobných kostí. Ty jsou naopak větší a snadno se odstraňují. Pražmu lze použít v celku i ve formě filet. Maso lze jednoduše opéct na pánvi či v troubě, kdy si vystačíte pouze se solí, olejem a citrónovou šťávou. Pražma je ovšem také optimální ke grilování. Podávat ji můžete jednoduše se zeleninou a bramborami (např. šťouchanými). Výtečná je ovšem také v kombinaci třeba s lilkem.
Pražma královská a zdraví
Pražma královská patří mezi mořské ryby, což znamená, že se řadí mezi nejzdravější druhy masa. Hodí se tedy pro všechny, kteří se stravují racionálněji. V jejím mase jsou kupříkladu obsaženy důležité mikroelementy (jód a selen), ale především omega-3 nenasycené mastné kyseliny, což je zdravá forma tuků. Pražma královská je navíc díky své lehkosti vhodná i při redukčních dietách. Pokud si ji připravíte a na talíř přidáte zeleninový salát, budete mít opravdu zdravé a chutné jídlo.
Zajímavosti po pražmě královské
- Tato ryba se skutečně oficiálně jmenuje mořan zlatý (Sparus aurata). Pražma královská je spíše obchodním názvem.
- Pražma má od čela k očím zlatý „pásek“ a zlaté proužky se vyskytují i na povrchu žaber. Proto se jí někdy říká doráda, což je odvozeno ze španělského dorado – pozlacený.
- Ačkoli to mezi rybami není úplně nejběžnější, pražma patří mezi hermafrodity. Rodí se jako samec, ale po dvou až třech letech se přeměňuje na samici.
- Pražma je sice lovena v mořských vodách, většina ryb, které naleznete v obchodech, však pochází z umělého chovu. Dokonce se jedná o jeden z hlavních produktů evropské akvakultury.
- Pražma i díky tomu nepatří k nejdražším rybám. V obchodech ji často seženete za cenu pstruha, naopak takový losos bývá obvykle dražší.