Parmezán je sýr pocházející z Itálie. Ten pravý se nazývá Parmigiano-Reggiano, samotný pojem parmezán se pak často používá především pro sýry, které ho napodobují, píše History of Cheese. Jaká je ale historie originálního mléčného výrobku?
První důkaz o existenci tohoto druhu sýru pochází už ze středověku. Tehdy totiž lidé hledali sýr, který by dlouho vydržel. První parmezán vznikl v klášterech, brzy se ale rozšířil i mezi ostatní lidi.
Pravý parmezán
Pravý Parmigiano-Reggiano je sýr vyráběný z kravského mléka. Zraje mezi 12 až 36 měsíci. Jeho název je odvozen od oblasti, ve které se vyrábí, vysvětluje Britannica.
Parmezán se dělá v regionu Emilia Romagna, mezi provinciemi Parma, Reggio Emilia, Mantua a Bologna. Sýry parmezánského typu se vyrábí i jinde ve světě, jde ale o napodobeniny, nikoli o tradiční italský sýr.
V současné době se sýry dělají ve formě kulatého bochníku. Průměrně jeden bochník váží kolem 40 kilogramů. Na jeden kilogram sýra je přitom potřeba asi 13,5 litru mléka.
Parmezánové brambory
Parmezán patří k dražším sýrům. Zvláště pokud si skutečně kupujete ten originální italský. Přesto se ale investice do něj vyplatí, pokud si chcete skutečně pochutnat. Připravte si doma zapečené brambory s parmezánem, na kterých si pochutnají i vegetariáni.
Potřebovat budete pouze 2 kilogramy brambor, olivový olej, 2 lžičky hladké mouky, 100 gramů parmezánu, petrželku nasekanou nadrobno, rozmarýn a muškátový oříšek.
Troubu rozehřejte na 220 °C. Brambory 5 minut povařte ve vodě, poté je pokrájejte na kolečka a smíchejte s olejem, sýrem a kořením. Směs dejte do pekáče a zapékejte asi 40 minut. Brambory se pak hodí jako samostatný chod nebo jako příloha k masu.
Zdroj: Britannica, Rome Privete Guides, NIH, History of Cheese, BBC Good Food
Autor: Šárka Cvrkalová