Stalo se to už nejspíš každému z nás.. Někdy jídlo nenecháme dostatečně vychladnout a spálíme si ústa. Zatímco většinou jde o krátkodobou bolest, stát se může i to, že si uděláte velmi nepříjemný puchýř na rtu či jazyku. Jaká je v takovém případě první pomoc?
Většina popálenin v ústech se zahojí do několika dní sama, píše Healthline. Stát se ale může, že bude bolest větší a budete ai od ní potřebovat ulevit. Jaký je potom ten správný postup?
Od drobných popálenin k puchýřům a zánětům
Při popálení jídlem mohou vzniknout zranění několika úrovní. Mírné popálení se projeví zarudnutím a bolestí, zpravidla ale do několika dnů samo odezní. Středně závažné popálení, na které ukazují puchýře a intenzivní bolest, může vyžadovat lékařské ošetření.
Vážné popálení, které způsobí rozsáhlé poškození tkáně, je nutné řešit s lékařem. Hrozí totiž riziko infekce a zánětu. K těmto případům nicméně nedochází příliš často, dodává Right as Rain.
Doktora dále vyhledejte, pokud máte puchýř větší než jeden centimetr, pokud rána bolí déle než 3 dny, nebo pokud nějak hnisá, či je zarudnutá.
Prevence a léčba
Samozřejmě je důležité si u jídla dávat pozor. Předem každý kousek opatrně ochutnejte a v případě potřeby nechte vychladnout. Pozor dejte také při pití nápojů.
Pokud se vám přesto stane, že se nepříjemně spálíte, existuje několik cest, jak si ulevit. Postižené místo udržujte čisté, používejte měkký zubní kartáček.
Server Cleveland Clinic doporučuje puchýř ledovat, aby co nejdříve splaskl. Kromě toho samozřejmě můžete také brát léky na bolest.
V neposlední řadě pomáhají proti bolesti různé masti, ret můžete potřít také výtažkem z aloe vera, která má uklidňující účinek, píše Health.
Zdroj: Cleveland Clinic, Healthline, Right as Rain, Health
Autor: Šárka Cvrkalová