Je přirozené, že během traumatické situace a po ní cítíme strach. U někoho však následky traumatu přetrvávají a značně mu komplikují život. Posttraumatickou stresovou poruchu naštěstí lze se správným přístupem zvládnout.
Jak uvádí Mayo Clinic, posttraumatická stresová porucha (PTSD) je duševní onemocnění, které je vyvoláno děsivou událostí: buď jejím prožitkem, nebo svědectvím. Příznaky mohou zahrnovat vzpomínky, noční můry a silnou úzkost, stejně jako nekontrolovatelné myšlenky na událost.
U většiny účastníků traumatické události dojde časem ke zlepšení. Pokud se však příznaky zhoršují, trvají měsíce, nebo dokonce roky, a narušují každodenní fungování, může se jednat o posttraumatickou stresovou poruchu.
PTSD se může rozvinout u kohokoli v jakémkoli věku. Nejčastěji se vyskytuje u válečných veteránů a těch, kteří zažili nebo byli svědky fyzického nebo sexuálního napadení, zneužití, nehody, katastrofy nebo jiných závažných událostí.
Jaké může mít PTSD příznaky?
Příznaky PTSD National Institute of Mental Health rozdělil do čtyř hlavních kategorií – vtíravé myšlenky, vyhýbání se, negativní změny myšlení a nálady a změny tělesných a emočních reakcí.
Vtíravé myšlenky zahrnují opakující se, nežádoucí vzpomínky na traumatickou událost, „flashbacky“, noční můry a silné emocionální rozrušení při připomenutí události. Do kategorie vyhýbání se spadá snaha vyhnout se myšlenkám nebo mluvení o traumatické události, stejně jako místům, činnostem a lidem, kteří ji připomínají.
Pod negativní změny myšlení a nálady spadají negativní myšlenky o sobě, ostatních a o světě, pocit beznaděje, potíže s pamětí, problémy s udržováním vztahů a nezájem o běžné aktivity. Změny tělesných a emočních reakcí mohou zahrnovat lekavost nebo nadměrnou ostražitost, problémy se spánkem, potíže se soustředěním, podrážděnost a sebeobviňování.
Pokud znepokojivé myšlenky a pocity související s traumatickou událostí trvají déle než měsíc, je důležité situaci konzultovat s lékařem nebo odborníkem na duševní zdraví. Včasná léčba může pomoci zabránit zhoršování příznaků.
Jak se PTSD léčí?
Hlavními způsoby léčby jsou psychoterapie, léky, nebo kombinace psychoterapie a léků. Jeden z běžných typů psychoterapie, nazývaný kognitivně-behaviorální, může zahrnovat expoziční terapii a kognitivní restrukturalizaci. Expoziční terapie pomáhá lidem naučit se zvládat svůj strach tím, že se postupně bezpečným způsobem vystavují traumatu, které prožili.
Někdy si lidé pamatují událost jinak, než jak se stala. Mohou cítit vinu nebo stud za něco, co není jejich vina. Kognitivní restrukturalizace může osobám s PTSD pomoci přemýšlet o tom, co se stalo, realistickým způsobem.
Jak můžete osobě s PTSD pomoci?
Pro lidi trpící PTSD je velmi důležitá podpora a porozumění rodiny a přátel. Můžete jim pomoci tím, že jim budete aktivně naslouchat, vyvarujete se obviňování, zlehčování jejich pocitů a neztratíte s nimi trpělivost.
Zároveň je můžete nasměrovat na odbornou pomoc a pomáhat jim s dodržováním léčebného plánu. Léčba PTSD není jednoduchá, ale s podporou a správnou péčí lze výrazně zlepšit kvalitu života.
Zdroj: Mayo Clinic, National Institute of Mental Health, Psychiatry, Healthline
Autor: Dominika Jandorová