Je zdravé poslouchat hudbu? Jedním slovem ano. Zjistěte, jak může hudba zlepšit váš život mnoha způsoby, od snížení úrovně stresu až po zvýšení vaší produktivity a dokonce i vašeho IQ. Všichni si jistě uvědomujeme, že k udržení zdravého těla a duševního stavu je nezbytné pravidelné cvičení. Ale co když vás zajímá duševní kondice? Jedno snadné řešení je dát si nějaké melodie. Ukazuje se, že hudba má některé docela pozoruhodné účinky na mozek. Více se o nich dozvíte tím, že budete číst dál.
Pozitivní účinky poslechu hudby
Různé pozitivní účinky hudby na mozek jsou podrobněji zkoumány zde.
Snížit úzkost
Bylo prokázáno, že hudba má pozitivní účinky na zdraví tím, že snižuje hladinu stresu. Poslech hudby, která vyvolává šťastné vzpomínky, může pomoci snížit stresový hormon kortizol. (Je dobře známo, že kortizol, stresový hormon, může způsobit zkázu v těle.) Bylo prokázáno, že poslech hudby snižuje hladinu kortizolu zvýšením produkce dopaminu a serotoninu. Snížením úrovně stresu se pak můžete cítit více zodpovědní za svůj život a je to pocit, který může vzbuzovat důvěru a optimismus. Jednoduše řečeno, hudba má léčivý účinek na mysl i tělo.
Vylepšete paměť
Dále existuje značné propojení mezi oblastmi mozku, které jsou zodpovědné za zpracování hudby a paměť. Hudba dokáže vyvolat záplavu emocí a vzpomínek. Bylo prokázáno, že hudba má obousměrný účinek na mozek, aktivuje sluchovou kůru a zároveň stimuluje hipokampus (místo narození a domov vzpomínek). Několik oblastí mozku, včetně těch, které se týkají paměti, jazyka a emocí, se podle studií tohoto fenoménu rozsvítí při poslechu písně, kterou dobře zná. Mezi zapamatovatelnou hudbou a specifickou vzpomínkou ve vašem mozku vzniká emocionální spojení. Současně se zvyšuje aktivita hipokampu, což vede ke zlepšení paměti.
Zvyšte kreativitu a produktivitu
A konečně, nové studie ukazují, že poslech hudby je skvělý způsob, jak zvýšit produktivitu a originalitu na pracovišti. Takže si pusťte veselou hudbu, když potřebujete prorazit kreativní koleje nebo přijít s novými nápady. Zrychlující se tempo vás bude inspirovat k vymýšlení nových metod, jak vyjádřit své myšlenky.
Zvedněte si náladu
Protože spouští uvolňování dopaminu, vychází neurochemická látka spojená s pozitivními emocemi, jako je štěstí. Vyladění aktivuje oblasti mozku zvané striatální systém, který také zahrnuje caudate nucleus, putamen, hippocampus a cerebellum. Podobné jako bzučení, které získáváte při konzumaci vynikající kuchyně nebo při uspokojivém sexu.
Vylepšete kognitivní výkon
Podobně jako to, co bylo právě zmíněno, studie ukázaly, že poslech hudby může zlepšit duševní jasnost a výkonnost. Děti, které navštěvují hudební lekce, mají lepší jazykové schopnosti a slovní zásobu, podle výzkumu, který zkoumal účinky hudební expozice na děti školního věku. Pak vám hudba může pomoci stát se prostorově inteligentnějšími (tj. pochopit, jak věci spolupracují). Prostorová inteligence je klíčová zejména v oblasti matematiky a přírodních věd.
Závěrečné poznámky
Nyní, když jsme probrali různé způsoby, jak může hudba zlepšit váš život, možná se ptáte, jaké hudební žánry jsou pro vaše duševní zdraví nejpřínosnější. Takzvaný „Mozartův efekt“ naznačuje, že vystavení klasické hudbě má pozitivní vliv na kognitivní schopnosti. Na druhou stranu „zbylo jen málo důkazů pro zřetelný Mozartův dopad zvyšující výkon“. Na závěr následujte svou vášeň, buďte otevření novým zážitkům a pochodujte do rytmu svého bubnu. To může znamenat instrumentální hudbu, lyrické písně, optimistické písně, pomalé písně nebo kombinaci stylů. Také, ať už posloucháte hudbu kdekoli, ať už z reproduktoru nebo ze sluchátka honor, všechny tyto výhody na konci dne získáte.