Na první pohled nenápadná rostlina, kterou ale není na škodu mít doma po ruce. Pro některé je rýmovník nedocenitelným pomocníkem při různých zdravotních potížích, pro jiné je to neznámá rostlina, o které toho příliš neví.
Stále více z nás ale přichází na různorodé využití rýmovníku. Rostlina svým vzhledem připomíná hluchavku, její vůně je jemně mentolová a lehce kořeněná. Mnoho lidí si rýmovník spojuje – jak samotný název napovídá – s léčbou rýmy. Umí toho ale více.
Co je rýmovník?
Rýmovník je poměrně nenáročná léčivá rostlina rozšířená na území tropické jižní Afriky, Asie i Austrálie. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Patří do čeledi hluchavkovitých, dorůstá do výšky jednoho metru a může se pochlubit hustě rostoucími vejčitými listy.
Květy rýmovníku mívají světlounce modrou či nafialovělou barvu. Rýmovník se pyšní několika účinnými látkami, zejména vonnými silicemi, díky kterým voní jako eukalyptus. Mimo jiné obsahuje také vitamín A a C či omega-6 mastné kyseliny.
Rýmovník má široké využití
Na první pohled nenápadná rostlina, která toho ale poměrně dost dokáže. Možná nejrozšířenějším využitím je příprava čaje z listů. Stačí jeden čerstvý lístek zalít horkou vodou a nechat pár minut louhovat.
Jak už bylo psáno výše – rýmovník má svěží eukalyptovou vůni. Proto se jej mnozí naučili používat při rýmě či ucpaném nosu. I tady si vystačíte jen s čerstvými lístky – někteří si kousek vloží přímo do nosní dírky a nechají chvíli působit, jiní lístek rozlomí a vodičkou si pomažou okolí nosu.
Vyrobte si dezinfekci
Rýmovník lze využít i pro výrobu domácí dezinfekce. Tato rostlina má totiž mimo jiná pozitiva i skvělé dezinfekční účinky.
Lístkem rýmovníku můžete ošetřit kůži po štípnutí hmyzem, při spáleninách nebo také na odřeniny. Muži jej mohou využít i po holení, kdy šťávou z lístku rýmovníku stačí potřít podrážděná místa na pokožce.
Přírodní repelent
Otravuje vás hmyz, například když trávíte čas venku u ohně? Pak vám poradíme vyrobit si z rýmovníku přírodní repelent, se kterým otravnou havěť hravě odradíte.
K jeho výrobě potřebujete hrníček lístků z rýmovníku, půl litru vody a jednu polévkovou lžíci bílého vinného octa. V hrnci nejdříve svařte vodu, poté do ní nasypte lístky, nechte ve vodě louhovat do vychladnutí a poté sceďte. Přidejte vinný ocet a skladujte v lednici.
Zdroj: nelenprozelen.cz, bylinkovo.cz, prima-receptar.cz, ireceptar.cz
Autor: Natálie Kabourková