Pro některé je konzumace alkoholického nápoje nezbytnou součástí letu, aby se uvolnili nebo usnuli. Je to však skutečně ta nejlepší volba? Zjistěte, v čem jsou výhody a nevýhody alkoholu na palubě.
Alkohol za letu ano, či ne?
Podle odborníků na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Objednat si během letu pivo nebo víno je osobní rozhodnutí, které může jednomu člověku vyhovovat a člověku sedícímu vedle něj ne.
„Pokud je člověk kvůli létání obecně nervózní a nestane se ještě víc s alkoholem, mohla by ho konzumace nápoje uvolnit nebo mu zpříjemnit celý let,“ říká na webu huffpost.com Wendy Bazilianová, registrovaná dietoložka.
Ale zatímco někteří si mohou dát drink jako oslavný výkop na dlouho očekávanou cestu, jiní mohou při pití v letadle pocítit vedlejší účinky.
Nekvalitní REM spánek
Je lákavé objednat si drink v naději, že vám pomůže usnout a dopřát si během nočního letu tolik potřebný odpočinek. Nejspíš to ale nebude nejlepší nápad. Alkohol může váš spánek narušit a pravděpodobně se nedostanete do REM fáze spánku, při které si organismus nejvíce odpočine.
Spánek REM prospívá učení, paměti a náladě. Nedostatek REM spánku může mít nepříznivé důsledky pro fyzické a duševní zdraví.
Může dojít k dehydrataci
Alkohol je diuretikum, což znamená, že vaše tělo zvýší vylučování moči. Pokud nebudete pít další vodu, abyste tuto ztrátu tekutin nahradili, můžete se rychle dehydratovat.
Snadněji se opijete
Na většině letů je obvykle k dispozici jen velmi málo jídla nebo není nijak zvlášť chutné a je snadné vypít příliš mnoho vína na relativně prázdný žaludek.
Vypijete tak sice stejné množství jako doma, ale bez dostatečného příjmu potravy na vás bude mít alkohol větší vliv.
Opadávají zábrany
Všichni víme, že pití alkoholu může snížit zábrany. To by mohlo způsobit, že se jedinec stane hlasitým a neuctivým vůči posádce a ostatním cestujícím.
Lidé se sníženými zábranami mohou hůře zachovat klid, když je rozčilují drobné nepříjemnosti a jednání lidí v okolí, jako je například zcela sklopené opěradlo sedadla.
Rady pro bezpečné pití
Popíjení koktejlu při cestě domů z pracovní cesty nebo při cestě na dovolenou s sebou nese rizika, ale i tak si ho můžete během letu dopřát, jen je dobré brát v potaz několik věcí.
Nepijte na lačný žaludek. Pokud plánujete během letu pít alkohol, přibalte si svačinu a pokud víte, že během letu nebude k dispozici žádné občerstvení, nezapomeňte se před nástupem do letadla najíst.
Jídlo brání rychlému průchodu alkoholu do tenkého střeva. Když je v žaludku před pitím jídlo, alkohol se vstřebává pomaleji.
Zůstaňte hydratovaní. Každou skleničku alkoholu střídejte alespoň s jednou nebo dvěma sklenicemi vody. Věnujte zvýšenou pozornost tomu, kolik alkoholu konzumujete.
Zdroj: huffpost.com, healthline.com
Autor: Dominika Jandorová