Pokud máte kašel, měli byste se těchto potravin vyvarovat. Vaše záchvaty dušnosti mohou ještě zhoršit

Zdroj: Shutterstock

Kašel nás nejčastěji potrápí během podzimu a zimy, rozhodně to ale neznamená, že vás nemůže zaskočit i kdykoli jindy během roku. Asi každý z nás už měl minimálně jednou kašel, který dokáže život i pěkně znepříjemnit.

Jakmile máme kašel, už tak nějak víme, co máme dělat. Někdo spoléhá na sirupy, jiný sáhne po kapičkách, další dává přednost přírodní léčbě. Ačkoli většina lidí ví, co by při kašli mohlo jejich zdraví ulevit, už se tolik nezaměřují na to, co jim naopak může uškodit.

Jakým potravinám se vyhnout?

Na kašel naše babičky doporučovaly cibuli, míchaly ji s medem a trochou cukru. Víme také, že pomoci může třeba česnek.

Napadlo by vás, že stejně jako existují potraviny, které mohou při kašli pomoci, existují i takové, kterých byste se měli vyvarovat?

Na zakázaném seznamu je například tvrdé, škrobovité ovoce. „Syrové mango, papája nebo banán mohou vyvolat kašel,“ píše bigc.co.th.

Mléko

Mléko a mléčné výrobky mají spoustu výhod. Jsou výborným zdrojem bílkovin, které naše tělo nutně potřebuje.

Pokud ale máte kašel, vyhněte se mléku a výrobkům z něj. Mohou totiž způsobit zahlenění a tím pádem zhoršit projevy kašle.

Cukr

Kdo by dokázal odolat něčemu sladkému? Možná si neumíte představit, že byste během nachlazení museli vypít čaj bez trošky cukru.

Jenže pozor. „Podle studie zveřejněné v Frontiers in Immunology v roce 2017 může zvýšený příjem cukru potlačit imunitní systém, zejména při boji s virovými infekcemi,“ vysvětluje firstpost.com.

Alkohol

Konzumace alkoholu souvisí s nárůstem zánětů plic a průdušek. Mimo jiné také potlačuje bílé krvinky v krvi, které potřebujete v boji proti nachlazení.

Nemluvě o tom, že konzumace alkoholu způsobuje dehydrataci, kterou při nachlazení nepotřebujete. Cožpak nevíte, že při kašli musíte hodně pít, aby docházelo k rozředění hlenu?

Kofein

Během kašle a nachlazení celkově tělo potřebuje přijímat dostatek tekutin. Pitný režim během nemoci by měl zahrnovat především teplé bylinkové čaje.

Pozor si naopak dejte na kofeinové nápoje. Ty totiž působí jako diuretika, která zvyšují vylučování vody a soli z těla.

Kořeněná jídla

Možná jste už někdy slyšeli nebo četli, že byste měli při kašli jíst pikantní a kořeněná jídla, protože zředí hlen a následně ho snáze vykašlete.

Je sice pravda, že kapsaicin má znecitlivující účinky, proto tělu pomáhá lépe zvládat zánět. Jenže pravda je i to, že stimuluje větší produkci hlenu. Kořeněné jídlo tak může ve výsledku spíše uškodit než pomoci.

Zdroj: bigc.co.th, firstpost.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz