Vitamin D, známý také jako „sluneční vitamin,“ hraje důležitou roli ve zdraví našich kostí, imunitního systému a psychické pohodě. Krátké chladné dny však opalování moc nepřejí, proto je potřeba doplňovat vitamín D i z jiných zdrojů.
Na rozdíl od ostatních vitaminů, které získáváme hlavně z potravin, vitamin D se vytváří především prostřednictvím slunečního záření (proto ho můžete znát také jako „sluneční vitamin“).
Krátké dny a chladné počasí, které s sebou podzim a zima přinášejí, nám ale moc příležitostí k „solárnímu dobíjení“ neposkytují, což může mít výrazný vliv na hladinu vitaminu D v našem těle a následně i naše zdraví.
Proč je vitamin D důležitý?
Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, jehož hlavní funkcí je udržovat normální množství vápníku a fosforu v krvi. Je to jediný vitamin, který si lidské tělo dokáže vytvořit samo, a to prostřednictvím slunečního záření (konkrétně UVB záření). Jako jediný z vitaminů pomáhá tělu vstřebávat vápník, který potřebujeme pro silné a pružné kosti.
Vitamin D je taktéž nezbytný pro aktivaci našeho imunitního systému. Vědci z Kodaňské univerzity zjistili, že bez dostatečného příjmu tohoto vitaminu nebudou buňky imunitního systému, T-lymfocyty, schopny reagovat na závažné, život ohrožující infekce v těle a bojovat s nimi.
Jak se projevuje nedostatek vitaminu D?
Nedostatek vitaminu D poměrně dlouho nemá žádné zjevné příznaky. Mezi prvními příznaky se podle webu Proteini objevuje přibývání na váze, úbytek kostní hmoty a zlomeniny, svalové křeče, bolesti kostí a kloubů, oslabení imunitního systému, únava, problémy s hladinou cukru v krvi, snížená hladina vápníku, výkyvy nálad a podrážděnost, deprese.
Dlouhodobý nedostatek tohoto vitaminu může vést k astmatu, cukrovce, parodontóze, kardiovaskulárním onemocněním, osteoporóze, rakovině (včetně rakoviny prsu, prostaty a střev), Parkinsonově chorobě, Alzheimerově chorobě, alergiím, kožním onemocněním (dermatitidě, ekzému…)… a mnoha dalším degenerativním a autoimunitním onemocněním.
Jak si můžete vitamin D doplnit?
Potřebné množství vitaminu D si můžete částečně doplnit z potravin, jako jsou tučné ryby (losos, tuňák), játra, vaječné žloutky a mléčné výrobky.
Přijímat dostatečné množství vitaminu D z potravy je bohužel značně náročné. Doporučené denní pro osoby ve věku 1 až 70 let je podle Mayo Clinic 600 IU, což znamená, že byste museli denně sníst velký kus lososa. Proto se doporučuje doplnit stravu o vitamin D ve formě doplňků stravy.
Zdroj: Proteini, Mayo Clinic, ScienceDaily, NatureWise, Marina Rode von Essen, Vitamin D controls T cell antigen receptor signaling and activation of human T cells, 2010,
Autor: Dominika Jandorová