O tom, že pokud chce někdo zhubnout, musí vyváženě jíst a také cvičit, nepochybuje už téměř nikdo. Hodiny v posilovně či na běžecké trati vám ale vůbec nemusí zajistit efektivní úbytek váhy. U některých druhů cvičení totiž spálíte mnohem méně kalorií, než by se na první pohled mohlo zdát. A která to vlastně jsou?
Dřete se v posilovně, navštěvujete skupinová cvičení nebo každý večer chodíte běhat? To je super a vaše tělo je vám za to jistě vděčné. Pokud se ovšem nechcete jen udržovat v kondici, ale reálně zhubnout, je potřeba vybrat si ten správný pohyb.
Cvičením v horku kalorie nespálíte
Jóga, cvičení, které zklidní mysl a pořádně protáhne tělo. Bikram jóga navíc přidá horkou místnost, ve které z vás při cvičení doslova „poteče“. Zdá se, že je nemožné při takovém cvičení nezhubnout, ale chyba lávky.
Jóga je skvělé cvičení na protažení a lehké zpevnění, kalorie se při ní ale příliš nepálí, a to ani při vysoké teplotě. Při té naopak hrozí dehydratace a přehřátí organismu. Podle článku v časopise Time spálíte při józe asi tolik kalorií jako při trochu rychlejší chůzi.
Posilování samo o sobě nestačí
Pokud dáváte přednost pořádnému zápřahu v posilovně, kde převážnou část času věnujete zvedání činek, ani vás zřejmě příliš nepotěšíme. Zvedání závaží totiž také hubnutí příliš nepomáhá. Ztratit při něm můžete – samozřejmě podle intenzity zdvihání – od 120 do 280 kalorií za hodinu, což je průměrně tolik, kolik spálíte například při hodinovém sekání trávníku.
Ale pozor, zvedání činek rozhodně není záhodno zatracovat. V kombinaci s jiným cvičením může člověku velmi pomoci. Jakožto silové cvičení totiž aktivuje rychlá vlákna uvnitř svalu. Člověk následně lépe spaluje, a to dokonce i po skončení samotného cvičení.
Stejný princip funguje i při posilování břicha. Jestli každý den děláte desítky sklapovaček a doufáte, že se vám najednou objeví na břiše pekáč buchet, budete pravděpodobně zklamaní.
„Lidé si myslí, že posilováním břišních svalů přímo ‚spalují tuk‘, který je na břiše. Ale tak to není,“ vysvětlil webu U.S. News americký osobní trenér Mike Donavanik. Ke ztrátě váhy je potřeba zkrátka komplexnější přístup.
Nejlepší je od všeho něco
Pomalá ani silová cvičení tedy nejsou příliš efektivní. Ale co například něco z ranku takzvaných kardio cvičení, tedy těch vytrvalostních, jako je běh či jízda na rotopedu? Tento způsob cvičení může být opravdu velmi efektivní, ale pouze na začátku.
Tělo si totiž velmi rychle navykne na tréninkové „dávky“ a postupně začne méně a méně spalovat. Navíc platí, že čím delší je cvičení, tedy dlouhý pomalý běh či pomalé šlapání na kole, tím je cvičení méně a méně efektivní.
Asi si říkáte, že už příliš možností nezbývá. Jak tedy co nejefektivněji zhubnout? Celé kouzlo je v tom, všechny tyto aspekty dobře nakombinovat. Ideální je tak vytvořit si rutinu, která zahrnuje kardio, silové cvičení, ať už se jedná o zvedání činek, či posilování břicha, dřepy či plank i závěrečné protažení. Potom už vám půjdou kila dolů jedna radost.
Zdroj: Health Digest, Time, U.S.News
Autor: Markéta Mladá