Podmáslí má zdravotní benefity. Upečte z něj jednoduchý chléb

Chleb_z_podmasli
Zdroj: Brent Hofacker / Shutterstock.com

Podmáslí patří mezi fermentované mléčné výrobky a do většiny současných podmáslí jsou přidávány prospěšné bakterie. Jaké jsou benefity a rizika konzumace podmáslí? A už jste vyzkoušeli chléb z podmáslí?

V následujícím článku vám představíme benefity, ale i rizika spojená s konzumací podmáslí. Na závěr si pak můžete udělat domácí chléb z podmáslí.

Co je to podmáslí?

Podmáslí je zbytkový produkt stloukání plnotučného mléka na máslo. Má vysoký obsah vápníku, riboflavinu a vitamínu B12. Navíc má jeden šálek také pouze 98 kalorií.

Do podmáslí jsou přidávány bakterie produkující kyselinu mléčnou, které mohou zahrnovat Lactococcus lactis nebo Lactobacillus bulgaricus.

Kyselina mléčná zvyšuje kyselost podmáslí a zabraňuje nežádoucímu množení bakterií, což prodlužuje jeho trvanlivost. Také dodává podmáslí jeho mírně nakyslou chuť.

Výhody podmáslí

Podmáslí je pro osoby s intolerancí laktózy lépe stravitelné než jiné mléčné výrobky, protože mléčná kyselina může usnadnit trávení jeho obsahu laktózy.

Také je dobrým zdrojem vápníku, fosforu a vitamínu D, což podporuje zdravý růst kostí a slouží jako prevence osteoporózy.

Fermentované mléčné výrobky mohou mít protizánětlivé účinky na kožní buňky, které vystýlají ústa, a tedy může podmáslí snižovat parodontitidu.

Dle serveru Healthline může podmáslí snížit hladinu cholesterolu. V malé 8týdenní studii u 34 dospělých konzumace 45 gramů rekonstituovaného podmáslí denně snížila celkový cholesterol o 3 % a triglyceridy o 10 % ve srovnání se skupinou užívající placebo.

Pár nedostatků podmáslí má

Abychom uvedli ucelený přehled o podmáslí, je třeba zmínit i rizika. Podmáslí může mít vysoký obsah sodíku a způsobit problémy s trávením u lidí s citlivostí na mléčné výrobky.

Konzumace velkého množství sodíku je spojena se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku, zejména u jedinců, kteří jsou citliví na sůl. Vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění.

U některých lidí může způsobit alergické reakce nebo zažívací potíže u těch s nesnášenlivostí na laktózu.

Domácí chléb z podmáslí

Pokud nepatříte do rizikových skupin a můžete si konzumaci podmáslí dopřávat častěji, tak vám přinášíme recept na domácí chléb z podmáslí.

Budete potřebovat 1,5 hrníčku podmáslí, 2 polévkové lžíce másla, 2 polévkové lžíce cukru, 1 lžičku soli, 3 a půl hrnku chlebové mouky a 1 lžíci droždí.

Podmáslí smíchejte s máslem a cukrem. V samostatné misce pak smíchejte sůl, mouku a droždí. Následně vše smíchejte dohromady ideálně pomocí mixéru. Těsto míchejte 6 až 7 minut.

Těsto nechte 1 hodinu odpočinout ve velké míse, protože musíte počítat s tím, že zdvojnásobí svůj objem. Poté jej prohněťte, dejte do vymazané formy a nechte odpočívat dalších 45 minut.

Pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia. Po upečení nechte chléb 10–15 minut vychladnout, poté chléb vyklopte na chladicí rošt nebo složenou utěrku, aby se chlazení dokončilo.

Zdroje: Healthline, WebMD, Butter with a side of bread, Science direct

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz