Většina lidí kolem mě na Vánoce řeší, zda si dá k salátu kapra nebo kuřecí řízek. U nás doma se podává obojí, protože někteří členové rodiny dají přednost rybě, zatímco jiní ji nemusí. Tak jako tak ale základem večeře u nás bývá silný rybí vývar.
Rybí polévka je jídlo, které se podle mě v mnoha rodinách podceňuje. Někteří moji známí ji nedělají vůbec, jiní ji různě šidí. Já si ale Vánoce nedovedu představit bez poctivé polévky, která je sice časově náročnější na přípravu, její chuť ale stojí za to.
Udělejte si čas, vyplatí se to
Rybí vývar je zdravý, chutný a plný živin a vitamínů. Tohle jídlo se rozhodně na Vánoce vyplatí neošidit. Každý rok si tak najdu čas na to, abych polévku své rodině připravila.
Vyzkoušejte si letos vývar připravit i vy. Možná zjistíte, že k Vánocům tohle jídlo jednoduše patří a budete ho od příštího roku dělat pravidelně. Ačkoli příprava trvá trochu déle, není na ní nic složitého.
Jak na poctivou rybí polévku
Na přípravu rybí polévky budete potřebovat rybí hlavu, 250 gramů jiker, 125 gramů másla, 50 gramů hladké mouky, půl celeru, 4 mrkve, 2 petržele, čerstvou petrželku, muškátový oříšek, 3 stroužky česneku, bobkový list, celý pepř, nové koření, cibuli a sůl.
Z hlav odstraňte oči a žábry, důkladně je opláchněte ve studené vodě a dejte do vody. Přiveďte ji k varu. Naběračkou pak sbírejte pěnu, která se objeví během vaření na hladině. Vařte rybu asi 30 minut.
Přidejte koření a pokračujte ve vaření další půlhodinku. Potom vyndejte maso, oberte ho a dejte zpět do polévky. V litru čisté vody mezitím uvařte jikry. Trvá to asi 12 minut. Poté vývar z nich přidejte k polévce.
V hrnci na másle zpěňte pokrájenou kořenovou zeleninu, přidejte česnek a vše zaprašte moukou. Krátce směs zarestujte a dejte ji celou do polévky. Vše povařte, ke konci přidejte do vývaru ještě jikry a můžete podávat.
Někdo dělá k polévce smažené krutonky, já mám ale dojem, že je večeře dostatečně sytá i bez nich. Někdy ale vývar na talíři zdobím kouskem rybího filetu s kůží, aby jídlo vypadalo svátečněji.
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová