Většina lidí by pravděpodobně považovala zdravou nízkotučnou svačinu za lepší variantu, než být úplně bez jídla. Podle odborníků však může naopak vyvolat ještě větší pocit hladu.
Psychologický trik
Je to proto, že označení jako „zdravá“ a „nízkotučná“ mohou v lidech vyvolat dojem, že byli ochuzeni o sytější a chuťově výraznější jídlo.
Psychologický dopad tohoto pocitu, že jsme v podstatě vynechali jeden chod, může být tak silný, že zvýší chuť k jídlu ještě více, než kdybychom nejedli nic.
Jak vyzrát na svůj mozek
Vědecký spisovatel David Robson, autor knihy „The Expectation Effect: How Your Mindset Can Change Your World“ (Efekt očekávání: Jak vaše myšlení může změnit váš svět), vysvětlil, proč může být dieta přes veškerou snahu tak obtížná. Postaví se proti vám totiž samotný mozek, který vás začne ponoukat k tomu, abyste si ještě něco dali.
„Většina lidí, kteří drželi dietu a snědli pokrm, který byl označován jako zdravý, měli i po něm pocit hladu,“ tvrdí David Robson podle webu Daily Mail. Označení „zdravé“ vytváří dojem, že budete o něco ochuzeni a nebudete mít dostatek jídla a živin.
David Robson také dodal, že aby lidé na dietě necítili takový pocit hladu, měli by se vyhýbat mdlým jídlům a přidávat do pokrmů koření a zvýrazňovat chutě.
„V opačném případě vás mozek upozorní na to, že vás zdravé jídlo pořádně nezasytilo, a vy budete častěji mlsat,“ řekl spisovatel na konferenci New Scientist Live v Manchesteru.
Bez víry přijde hlad
Poukázal též na to, že v mnoha případech je zdravější jídlo ve skutečnosti sytější, protože obsahuje více vlákniny a lidé se tak zasytí na delší dobu. V roce 2010 dali vědci z Chicagské univerzity 51 lidem buď proteinovou tyčinku, nebo je nechali bez jídla a poté je požádali, aby ohodnotili svůj hlad.
Ti, kterým bylo řečeno, že se jedná o „zdravou tyčinku obsahující bílkoviny, vitaminy a vlákninu“, pociťovali větší hlad než ti, kteří dostali informaci, že se jedná o „velmi chutnou a lahodnou“ tyčinku a ti, kterým nebylo dána žádná tyčinka.
Studie Yaleovy univerzity z roku 2011 zase zjistila, že lidé, kteří dostali mléčný koktejl o 380 kaloriích a bylo jim řečeno, že má pouze 140 kalorií, měli větší hlad než ti, kterým bylo řečeno, že má 620 kalorií.
Módní odtučňování
Obliba nízkotučné stravy má počátky v 90. letech, kdy několik studií prokázalo souvislost mezi tučnými potravinami a srdečními chorobami.
Tuk je považován za zlo a nahrazují ho nízkotučné a odtučněné verze potravin. Tracy Lesht, dietoložka, vysvětlila, že problém s potravinářskými výrobky spočívá v tom, že korporace tuk jednoduše neodstraní.
„Tuk je obvykle nahrazen cukrem, sodíkem, aditivy, konzervanty nebo zahušťovadly, aby se dosáhlo podobné chuti, struktury a konzistence,“ uvedla Lesht podle serveru New York Post. A ty na rozdíl od tuku moc hlad nezaženou.
Zdroj: nypost.com, live.newscientist, dailymail.co.uk, Ayelet Fishbach, When Healthy Food Makes You Hungry, 2010, Alia J Crum, Mind over milkshakes: mindsets, not just nutrients, determine ghrelin response, 2011
Autor: Dominika Jandorová