Pizza patří v současné době mezi nejoblíbenější pokrmy vůbec, a to napříč všemi generacemi. Proto se na pečené chlebově těsto s ingrediencemi navrchu blíže zaměříme na následujících řádcích.
Stručná historie pizzy
Pokrmy, které se podobaly pizze, se připravovaly již v pravěku a starověku. Samotný název pizza se ovšem odvozuje z neapolského picea. Jednalo se o placky z kynutého těsta, na něž se dávali další ingredience a vše se následně upeklo. V podstatě se tedy už jednalo o pizzu tak, jak ji známe dnes. Postupem času ovšem docházelo k dalšímu vývoji. „Boom“ slaného koláče pak nastal s příchodem přistěhovalců z Itálie za „velkou louži“. Dnes se i díky tomu jedná o jeden z nejoblíbenějších pokrmů, na což mělo určitý vliv i rozšíření mrazených pizz, které se poprvé objevily v polovině 20. století.
Kde můžeme pizzu ochutnat?
Samozřejmě v jakékoli pizzerii. I ty přitom mají poměrně dlouhou historii, neboť se poprvé objevily už na konci 17. století. Pizzu už si dnes ale můžete objednat v mnoha restauracích a běžný je i rozvoz. Na druhou stranu platí, že aby pizza zůstala chuťově i konzistenčně co možná nejlepší, není vhodné ji po upečení dávat do krabice, ale konzumovat ihned.
Jak vznikla nejslavnější pizza Margherita?
Pizzu si dnes můžeme dát v mnoha druzích. Asi nejslavnější je přitom Margherita. Ta oslavila v roce 2014 již 125 let své existence a zajímavý byl už její vznik. V roce 1889 totiž navštívil Neapol královský pár, tedy i královna Markéta Savojská (italsky právě Margherita). Pekař Raffaele Esposito vytvořil k této příležitosti tři pizzy, z nichž královskému páru chutnala nejvíce ta v italských barvách. Červenou barvu přitom tvořily rajčata, bílou mozzarella a zelenou lístky bazalky.
Nejoblíbenější pizzy v České republice
Ačkoli je Margherita nejslavnější, Češi přeci jen dávají přednosti jiným druhům pizzy. Jaké to jsou?
- Zřejmě nejpopulárnější je u nás Capricciosa, která je dělána z rajčat, mozzarelly, šunky, žampionů, oliv a artyčoků.
- Oblíbená je rovněž pizza Quattro Formaggi. Na druhou stranu jsou na ní často dávány sýry, které by Italové nepoužili. Originálně se totiž používá mozzarella, parmezán, gorgonzola a asiago.
- Další populární pizzou je Hawaii. Ta se od výše uvedených liší tím, že nejde o tradiční italskou pizzu. Její základ přitom tvoří šunka a ananas.
Eidam „třicítka“? V Itálii rozhodně ne!
Jak už jsme naznačili výše, v ČR se pizzy často dělají jinak než v Itálii. Velice častou ingrediencí je bohužel stále kupříkladu 30% Eidam. Jenže ten na pravou italskou pizzu v žádném případě nepatří. Používána je především již několikrát zmíněná mozzarella, tedy jemný kravský sýr jasně bílé barvy, který má decentní chuť a jemnou a měkkou konzistenci. Navíc je mnohem zdravější. Mezi hlavní suroviny pak patří i olivový olej, rajčata a bazalka. Pokud ovšem chcete, aby vám pizza nejen chutnala, ale zároveň byla co nejzdravější, určitě by měla být z kvalitních, ideálně čerstvých surovin.
Zajímavosti o pizze: věděli jste, že…?
- O oblíbenosti pizzy svědčí skutečnost, že na únor připadá její mezinárodní den.
- V ČR se pizza často jí příborem. To by v Itálii rozhodně neprošlo.
- Lokální úpravy pizzy pochopitelně nejsou typické pouze pro Českou republiku. Tak například v Japonsku s oblibou používají např. majonézu nebo med a ve Francii třeba vejce.
- Největší pizza na světě vznikla v roce 2017 v Kalifornii. Měřila 2 kilometry a vážila 8 tun.
- Nejvíce pizzy se ročně nesní ani v žádném italském, ani americkém městě. Nejvíce pizzerií (cca 6 000) a snědených pizz (přes milion/den) připadá na brazilské Sao Paolo.
- Pizza není pouze pochutinou, ale také součástí disciplíny zvané pizza freestyle. Při ní se pizzovým těstem hází do rytmu hudbu a točí okolo kuchaře.
- Spousta slavných osobností začínala tak, že vyráběla či rozvážela pizzu. Šlo např. o komika Billa Murrayho či hvězdu akčních filmů Jeana Claudea Van Dammea.
Pokud máte zájem o vybavení pro přípravu pizzy doma nebo ve své restauraci, najdete širokou nabídku špičkových pecí zde.