Pivo je bezesporu fascinující nápoj, který je nám všem velmi dobře známý. Přesto kolem piva koluje mnoho mýtů a nepravdivých informací. Pojďme některé z nich uvést na pravou míru.
Mýtus: Tmavší piva jsou zdravější
Tento mýtus vychází z předpokladu, že tmavší piva stejně jako tmavší vína často obsahují více antioxidantů (tzv. flavonoidů).
Tmavší piva sice opravdu obsahují více antioxidantů, ale zároveň podle Mayo Clinic obsahují také větší množství chemických látek, které způsobují kocovinu. Za více antioxidantů zaplatíte nepříjemnou daň, například ve formě větší bolesti hlavy.
Mýtus: Nadmíra piva vede k pivnímu břichu
Pití piva sice může způsobit nadýmání, a tím dočasně zvětšit velikost žaludku, ale není výhradně zodpovědné za zvýšení množství žaludečního tuku na těle člověka.
To, co ve skutečnosti způsobuje „pivní břicho“, je soustavná konzumace nadbytku kalorií v kombinaci s neaktivním životním stylem. Když pravidelně přijímáte více kalorií, než za den spálíte, přibíráte na váze – ať už pivo pijete, nebo ne.
Mýtus: Pivo je nejlepší podávat studené
Příliš studená sklenice může otupit vaše chuťové pohárky, a tím otupit chuť. Samozřejmě ani příliš teplé pivo není dobré. Nejlépe uděláte, když si vyhledáte pokyny pro podávání vašeho oblíbeného druhu piva.
Obecně však lze říci, že ležáky je lepší podávat chlazené, zatímco tmavá piva při pokojové teplotě nebo mírně vychlazená.
Mýtus: Lahvové pivo je lepší než plechovkové
Mnoho milovníků piva vám řekne, že lahvové pivo chutná lépe, protože postrádá nepříjemný kovový nádech, který se vyskytuje v plechovkách.
Věda říká, že pivo je ve skutečnosti vhodnější do plechovek, protože lépe chrání před světlem a vzduchem. Vzduchotěsné plechovky účinněji udržují čerstvou chuť, protože v nich chybí pěnový prostor jako v láhvích.
Jako bonus Thrillist vysvětluje, že plechovky jsou také šetrnější k životnímu prostředí než láhve, protože váží méně a mohou být přepravovány ve větších dávkách, což snižuje množství spotřebovaného paliva na přepravu. Ať tak, či onak, pivo byste měli pít vždy ze sklenice, abyste si mohli vychutnat pěnu a do ochutnávání jste mohli zapojit svůj nos.
Mýtus: Více chmele znamená více hořkosti
Tohle je trochu ošemetné. Je sice pravda, že hořkost piva je dána obsahem alfa kyselin v použitém chmelu, ale množství chmele automaticky neznamená, že je pivo hořčejší.
Jak vysvětluje časopis Craft Beer & Brewing, mnoho pivovarů používá techniku zvanou „hop bursting“. To znamená, že na konci varu přidávají velké množství chmele, což má za následek pivo s výraznou chmelovou chutí a vůní, ale podstatně menší hořkostí, než kdyby byl tento chmel přidán na začátku.
Zdroj: Mayo Clinic, The Daily Meal, Craft Beer Club, Thrillist, Craft Beer & Brewing
Autor: Dominika Jandorová