Hypertenze a s ní spojená srdeční onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Naštěstí se vysoký krevní tlak dá snížit léky a přírodními prostředky. Jako účinné se ukázaly i čaje.
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak znamená, že krev proudí tepnami pod vyšším než normálním tlakem. Pokud se hypertenze neléčí, může způsobit komplikace, jako jsou srdeční onemocnění, infarkt a mrtvice.
Vysoký krevní tlak se obvykle léčí změnou životního stylu, který zahrnuje pravidelné cvičení a omezení příjmu sodíku. V některých případech jsou zapotřebí také léky na snížení krevního tlaku. Pomoci mohou i přírodní prostředky, jako třeba právě čaje.
Čaj a vysoký krevní tlak
Výzkum z roku 2019 ukázal, že aktivní látky v čaji mohou mít pozitivní vliv na krevní tlak. Mohou totiž uvolňovat cévy, zlepšovat funkci tepen, snižovat zánět a regulovat procesy v těle, které ovlivňují krevní tlak. Mezi čaje nejvhodnější pro snížení krevního tlaku patří heřmánkový, ibiškový, zelený a černý čaj.
Heřmánkový čaj
Heřmánkový čaj, který se vyrábí ze sušených květů heřmánku, je známý svými zklidňujícími účinky, čímž nepřímo prospívá také krevnímu tlaku. Studie z roku 2022 zdůrazňuje jeho potenciál v oblastech, jako jsou protizánětlivé účinky, antioxidace, ochrana jater, potenciální protirakovinné účinky a regulace krevního tlaku.
Ibiškový čaj
Metaanalýza studií z roku 2015 ukázala, že nápoje z ibišku súdánského mohou být účinné při snižování systolického i diastolického krevního tlaku. K potvrzení těchto zjištění je však zapotřebí dalšího výzkumu.
Zelený čaj
Metaanalýza 13 studií z roku 2014 zjistila, že konzumace zeleného čaje je spojena s významným snížením systolického a diastolického krevního tlaku. Ačkoli jsou tyto výsledky slibné, mnoho zkoumaných studií má svá omezení a ne všechna zjištění jsou definitivní. Zelený čaj obsahuje kofein a jeho konzumace až do osmi šálků denně je obecně považována za bezpečnou, ale těhotné nebo kojící ženy by měly jeho příjem omezit.
Černý čaj
Ve švédské studii byla konzumace čtyř a více šálků černého čaje denně spojena s nižším rizikem mrtvice. Při konzumaci černého čaje je opět důležité sledovat příjem kofeinu.
Co dalšího může pomoci snížit tlak
Pravidelná fyzická aktivita, například chůze, může pomoci posílit srdce a zlepšit průtok krve, a tím snížit krevní tlak. Dobré je také omezit příjem sodíku, rafinovaných sacharidů a alkoholu, které jsou spojovány se zvýšeným krevním tlakem.
Naopak prospěšné jsou potraviny bohaté na draslík, který pomáhá tělu vylučovat sodík a uvolňovat stěny cév. Draslík najdete například v listové zelenině, banánech nebo avokádu.
Zdroj: VeryWellHealth, Healthline, Daxiang Li, Effects and Mechanisms of Tea Regulating Blood Pressure: Evidences and Promises, 2019, Amit Sah, A Comprehensive Study of Therapeutic Applications of Chamomile, 2022, Serban, Corina, Effect of sour tea (Hibiscus sabdariffa L.) on arterial hypertension a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials, 2015, Xiaoli Peng, Effect of green tea consumption on blood pressure: A meta-analysis of 13 randomized controlled trials, 2014, Susanna C. Larsson PhD, Black tea consumption and risk of stroke in women and men, 2013
Autor: Dominika Jandorová