Někdy se mu říká také arabský chléb. Nejčastěji je ale známý jako pita chléb. Placky, které se podávají mimo jiné ke kořeněným omáčkám, nejsou nijak složité na přípravu. Udělat si je snadno můžete i doma.
Kořeny pita chlebu jsou staré až 10 000 let, kdy začaly ploché pečivo připravovat první zemědělské komunity na Středním východě, uvádí Tasting Table.
Zatímco v některých zemích se postupem času začal chléb dělat tak, jak ho známe my, mnoho kultur si ponechalo placky, které se jen během staletí měnily stylem přípravy, a tudíž i chutí.
Arabský chléb
Pita chléb se konzumuje v mnoha zemích. Hodí se k němu šunka, sýr, česnekové máslo, olivy, rajčata a mnoho dalších surovin. Podává se ale také jako příloha k omáčkám.
Chcete si arabský chléb připravit doma i vy? Zda si ho dáte k večeři jen tak obložený, nebo ho budete jíst místo rýže k hlavnímu chodu, to je zcela na vás. Recept každopádně není nijak složitý.
Jak na pita chléb?
Na přípravu pita chlebu budete potřebovat 2 hrnky hladké mouky, hrnek vlažné vody, cukr, sůl a 10 gramů čerstvého droždí. Ačkoli jde o cizokrajné jídlo, jak vidíte, snadno ho připravíte z ingrediencí, které má každý doma.
Mouku prosejte do mísy, přidejte droždí a cukr a pomalu postupně zapracovávejte vlažnou vodu. Těsto se hněte zhruba 10 minut, což je rukama náročné, využít je tak vhodné robota.
Následně ho přikryjte utěrkou a nechte hodinu kynout. Z těsta poté udělejte čtyři díly a z každého vyválejte tenkou placku. Ty pak nechte ještě 10 minut odpočívat.
Nakonec se pita chléb peče nasucho v troubě na 220 °C asi 5 minut. Jakmile se placka nafoukne, obraťte ji a dopékejte asi 1 minutu. Pak už je jen nechte vychladnout a můžete si je vychutnat podle vlastní libosti.
Zdroj: Tasting Table, Science Direct, Abigail’s Bakery, Love and Lemons
Autor: Šárka Cvrkalová