Když se řekne pirohy, asi každý si okamžitě vybaví chutné typicky polské jídlo. Najdou se ale mezi námi i tací, kteří sice o slovíčku pirohy někdy slyšeli, ale vlastně pořádně netuší, co si pod ním mají představit.
A od toho je tu dnešní článek, ve kterém se polským pirohům společně podíváme trochu blíže na zoubek. Co jsou to pirohy a kde se vzaly?
Co jsou pirohy?
Velmi jednoduše lze pirohy označit za plněné knedlíky. Vyrábí se zabalením slané nebo sladké náplně – mezi oblíbené náplně patří maso, sýr, kysané zelí, brambory a ovoce.
Používá se nekynuté těsto, které se následně v podobě menších knedlíků vhodí do vroucí vody a uvaří. Někdy se pirohy připravují i smažením na pánvi.
Historie pirohů
„Mnozí věří, že polské národní jídlo má kořeny na Dálném východě,“ odhaluje trafalgar.com. Podle nich jde o verzi čínských knedlíků, které do Evropy přivezl přes Itálii Marco Polo ve třináctém století.
Jiní si naopak myslí, že Tataři přinesli pirohy na západ z bývalé Ruské říše. Další legenda však připisuje svatému Hyacintovi, patronovi pirohů, že přinesl pirohy do Polska z Kyjevské Rusi, nyní Ukrajiny.
Dříve jídlo jen pro dělníky
„Kdysi byly pirohy považovány za pokrm vhodný pouze pro polské rolníky,“ píše myrecipes.com. Velmi rychle si je ale oblíbila také šlechta.
Pirohy jsou dnes uznávány jako národní jídlo země a běžně se jí každý den. Nechybí ale ani při zvláštních příležitostech, zejména o Vánocích.
Jiná země – jiná podoba?
Verze oblíbených polských knedlíků najdete po celé Evropě, nejčastěji v sousedním Bělorusku, na Slovensku a na Ukrajině.
Každá země má svůj vlastní název nebo variaci pravopisu pro tento pokrm. Pirohy si budete objednávat na Slovensku a pirogge v Německu.
Kanaďané a Američané, jejichž kořeny sahají až do Polska a Ukrajiny, si vypěstovali dlouhodobý milostný vztah k domácím perogiím.
Pečené, smažené nebo vařené pirohy
Lidé už stovky let experimentují s různými variacemi domácích pirohů. Není proto žádným překvapením, že se liší nejen náplněmi, ale také způsobem přípravy.
Zatímco někde se pirohy vaří ve vroucí vodě, jinde jsou vhozeny na pánev s rozpáleným olejem a restují se ze všech stran. Další metoda zahrnuje pečení knedlíků v troubě.
Pirohy si můžete vychutnat zrovna tak, jak je vám libo. Jedí se teplé i studené, posypané sýrem a co se týče náplní schovaných uvnitř, fantazii se meze nekladou.
Zdroj: trafalgar.com, myrecipes.com
Autor: Karolína Nezbedová