Nedokážete si představit den bez svého oblíbeného cappuccina nebo si někdy na chuť přidáte do kávy trochu mléka? O mléku a jeho interakci s kávou koluje mnoho více či méně pravdivých informací. Pojďme se tedy podívat, jestli vám tato kombinace může uškodit.
Škodí vám cappuccino, nebo laktóza?
Jestli míváte po kávě s mlékem žaludeční potíže, nejprve se ujistěte, zdali se problém neskrývá v mléčném cukru – laktóze. Pokud vám bývá špatně i po samotném mléce, jogurtech nebo másle, možná trpíte alergií, případně intolerancí na laktózu.
Jestliže vám však mléčné výrobky problémy nedělají, ale po cappuccinu se u vás objevují žaludeční potíže, může být příčinou kombinace kávy a mléka. Káva nemusí být žaludkem správně zpracována a výsledkem jsou poruchy žaludku, jater, střev nebo dvanáctníku.
Možná jste se setkali s tvrzením, že mléko brzdí účinky kofeinu, a můžete jej tak pít i před spaním. Pravdou ovšem je, že mléko nemá na vstřebávání kofeinu žádný vliv.
Pokud hubnete, mléko vynechte
Měli byste se však vzdát mléka v kávě, ačkoliv ho vaše zažívání snáší bez potíží? Objevují se názory, že tato kombinace může způsobit rakovinu. Pro toto tvrzení ovšem neexistují žádné důkazy. Naopak může mít cappuccino či latte na zdraví pozitivní vliv.
Nejprve však zmiňme jednu negativní vlastnost kávy s mlékem – obsahuje mnohem více kalorií. Ve skutečnosti má černá káva pouhých 4,7 kalorií na šálek. Naproti tomu káva, která obsahuje cukr a mléko, má ohromujících 56,6 kalorií.
Přidejte mléko, pokud trpíte kyselostí
Lidem trpícím překyselením se doporučuje vyhnout se užívání kávy, zejména černé kávy, protože má extrémně vysokou hladinu pH. Kromě toho konzumace koncentrované černé kávy také zvyšuje koncentraci kyselin ve vaší moči.
Nejlepší volbou je tedy nejen pít kávu s mlékem, ale také zajistit, abyste pili dostatek vody a přidali do svého jídelníčku vodnaté potraviny, jako jsou okurky, které pomáhají tento účinek neutralizovat.
Mlékem proti rakovině jícnu
Jednou z obav týkajících se konzumace kávy je skutečnost, že má za následek vznik rakoviny jícnu. Je všeobecně známo, že pití velmi horkého šálku kávy zvyšuje pravděpodobnost vzniku termických popálenin v citlivých tkáních jícnu.
Tyto popáleniny jsou důležitou součástí procesu, který přispívá k nebezpečí vzniku zhoubného nádoru jícnu. Spojitost horkých nápojů a rakoviny jícnu potvrdila například studie Xiaorong Wang a kol. Přidáním mléka do šálku kávy se výrazně sníží teplota nápoje a je tak mnohem bezpečnější.
Zdroj: Coffee Science, Life Advancer, Kafone, Xiaorong Wang, Tea drinking and the risk of esophageal cancer: focus on tea type and drinking temperature, 2020
Autor: Dominika Jandorová