Jmenuje se Kateřina Woláková, většina lidí ji ale zná spíše jako PerníKáču. Stejný název nese také její podnik ve Velvarech, díky kterému si plní svůj sen. Pro perníkaření se rozhodla i přesto, že vystudovala něco zcela jiného.
Woláková je od svých pěti let mírně nedoslýchavá. Základní i střední školu vystudovala běžným způsobem, na Karlově univerzitě pak pokračovala s komunitou neslyšících, píše Magazín Recepty.
Vystudovala bakaláře v oboru Čeština v komunikaci neslyšících, následně potom magistra na DAMU. Nakonec se ale rozhodla, že její život je někde zcela jinde. Začala se věnovat pečení a zdobení perníčků.
Když se koníček stane profesí
V rozhovoru pro ISSUU Kateřina prozradila, že když se jí narodily postupně tři dcery, pokoušela se je uživit, jak se dalo. Přivydělávala si pečením perníčků. Potom ji napadlo, že by se její koníček mohl stát trvalou prací.
„Nechtěla jsem dojíždět za prací moc daleko, abych byla našim holčičkám pořád po ruce. Perníkářství se mi rozrůstalo pod rukama a začalo být jasné, že má potenciál mě i uživit,“ vysvětlila.
Perníkáři byli podle Kateřiny vždy velmi tvůrčí osobnosti. Rozličnost sladkosti ji fascinuje natolik, že se rozhodla věnovat se práci natrvalo, doplňuje Apetit.
Jak na dokonalé perníčky?
Pokud by někdo hledal rady ohledně pečení perníčků, Kateřina je ta pravá osoba, na kterou se obrátit. Sama v minulosti poskytla na internetu několik rad na to, jak při přípravě sladkosti postupovat.
„Je to řemeslo, takže si to člověk musí odpracovat a jenom neustálým zkoušením a opakováním se zlepšuje,“ zní její hlavní rada. Je lepší směs perníkového koření si vytvořit doma, nikoli kupovat hotovou, uvádí dále.
Perníčky připravujte dostatečně předem. Těsto na ně by totiž mělo být alespoň 2 dny zabalené v lednici, aby se správně propojily jeho chutě. Teprve potom s ním začněte pracovat, radí PerníKáča.
Zdroj: ISSUU, PerníKáča, Apetit, Magazín Recepty
Autor: Šárka Cvrkalová