Digestoř většina z nás používáme denně. Žádná domácnost se bez ní neobejde, přesto ale občas její užitek podceňujeme. A stejně tak péči o ní. Může se stát, že pokud ji nebudete pravidelně čistit, brzy vám přestane fungovat. A potom poznáte, proč je tak důležitá.
Digestoř je klíčovým prvkem každé moderní kuchyně. Její hlavní funkcí je odsávání par, pachů a mastnoty vznikajících při vaření. Tím spotřebič zlepšuje kvalitu vzduchu v kuchyni i celém bytě, snižuje vlhkost, čímž brání vzniku plísní, ale také omezuje usazování mastnoty na površích v kuchyni, vysvětluje The Kitchn.
Jak často digestoř čistit?
Pravidelné čištění digestoře je zásadní pro její efektivní funkci a dlouhou životnost. Zatímco zvenku je třeba digestoř čistit několikrát týdně, výměna filtrů se pak provádí po delším časovém úseku.
Vnější povrch digestoře byste měli čistit zhruba každý třetí den. Zbavíte tím spotřebič usazených nečistot. Tukové filtry vyměňujte jednou měsíčně, pokud vaříte intenzivněji a používáte digestoř i několikrát denně, raději tuto činnost provádějte každých 14 dní.
Je ale také třeba myslet na vnitřní části digestoři. Pokud jim nebudete věnovat pozornost, výrazně snížíte životnost spotřebiče. V tomto případě byste si měli na čištění udělat čas jednou za každé tři měsíce, doporučuje Martha Stewart.
Jak na čištění digestoře?
Vnější povrch
Při čištění vnějšího povrchu nejprve odpojte digestoř od elektřiny. Použijte měkký hadřík namočený v roztoku teplé vody a jemného saponátu. Otřete všechny vnější plochy, včetně ovládacích prvků, a nakonec vše osušte jemným hadříkem.
Vnitřní části
Vyjměte tukové filtry, které většinou bývají snadno odnímatelné. Filtry namočte do horké vody s odmašťovacím prostředkem zhruba na 30 minut. Jemně je vyčistěte měkkým kartáčkem a opláchněte čistou vodou.
Nechte filtry zcela uschnout, než je vrátíte zpět, v opačném případě by mohly digestoř poškodit. Vnitřek digestoře otřete hadříkem namočeným v roztoku teplé vody a saponátu. Věnujte pozornost všem rohům a záhybům, kde se může hromadit mastnota.
Péče o uhlíkové filtry
Pokud jsou součástí vaší digestoře také uhlíkové filtry, je třeba věnovat jistou pozornost samozřejmě i těm. Uhlíkové filtry nelze čistit, je nutné je pravidelně měnit. A to minimálně jednou za půl roku, doporučuje se nicméně spíše každé tři měsíce, radí Men’s Journal.
Zdroj: Men’s Journal, The Spruce, Martha Stewart, The Kitchn
Autor: Šárka Cvrkalová