Ke skvělé hostině, při níž chcete udělat dojem, patří i správná volba vína, které by mělo dopřát smyslovým vjemům ještě větší degustační zážitek. Vhodně zvolené víno se nesmí v ústech „prát“ s chutí jídla, ale musí ho vhodně doplňovat a doladit tak chuťový zážitek k dokonalosti.
Pocity spojené s jídlem a vínem
Potraviny nám dávají vjemy, jejichž spektrum bere v úvahu nejen sladkost, slanost, kyselost nebo hořkost, ale vnímáme také šťavnatost, jemnost, tučnost nebo třeba pikantnost. U vína je to trochu jiné. Nápoj nabízí především svěžest, kyselost, sladkost, taniny. A je potřeba vybrat tu ideální chuť, která bude doprovázet pocity z jídla.
Kombinovat jídlo a vhodné víno je trochu umění a dobře zvolené víno podle Quattrocalici dokáže odhalit a podtrhnout všechny chutě jídla. Pokrm naopak nechá vyniknout přednosti oblíbeného alkoholického nápoje.
Už dávno neplatí, že červené víno se hodí k masitým pokrmům a bílé k rybám. Dnes se i v tomto oboru experimentuje a jsou objevované stále nové možnosti. Je třeba ale dodržovat pár jednoduchých pravidel.
Čím začít
Lehké víno je ideální pro lehká jídla a bohaté víno je ideální pro bohatá lahodná jídla. Například lze velice dobře kombinovat víno s vyšším obsahem kyselin (Sauvignon Blanc nebo Ryzlink rýnský) a pokrmy s ostřejší a výraznější chutí, jako jsou ryby s citronovou omáčkou.
Pečená masa doplňují plná vína se zemitými tóny. Mělo by platit, že procento obsahu tuku na talíři je vyváženo stupněm kyselosti vína. Čím je jídlo tučnější a šťavnatější, tím by mělo být víno kyselejší.
Sladíme vůně i chutě
Intenzita vůní nápoje a jídla je neméně důležitou zásadou, kterou je třeba při výběru zohlednit. Zpočátku existuje pět příchutí: slaná, sladká, kyselá, hořká a umami. Nejprve je třeba určit, jaká chuť pokrmu dominuje, a teprve poté k němu vybírat víno. Čím výraznější je chuť jídla, tím aromatičtější by k němu mělo být víno.
Záleží i na textuře vína
Velkou roli hraje podle Destinationsae také textura. Ohodnoťte jídlo, zda je těžké, hutné, nebo naopak lehké a svěží. Poté vyberte víno se stejnými vlastnostmi: s bohatým, hlubokým buketem, nebo naopak lehké a jemné.
Při výběru červených taninových vín jsou důležitá kritéria struktury potravin. Čím výraznější vláknitou strukturu maso obsahuje, tím by mělo mít víno vyšší obsah taninu (po doušku vína je cítit v ústech svíravý pocit). Například k šťavnatému telecímu masu se hodí jemnější červené víno než k vyzrálému hovězímu.
Studené nebo teplé pokrmy
Teplota pokrmu také ovlivňuje správný výběr vína. Uzeniny, rybí produkty, čerstvé saláty a zralá zelenina jsou s jemnými a svěžími víny mnohem chutnější. Teplá jídla vyžadují vína s bohatší a intenzivnější chutí.
Věk vína
Velký význam má také stáří vína. Zralé víno má výraznější buket vůní a v mladém víně je výraznější kyselé složení a intenzivní ovocné tóny. Starší vína se skvěle hodí ke zvěřině nebo ke zrajícím měkkým sýrům, ale třeba čerstvý salát nebo lehký předkrm vyžadují mladší víno.
Víno podle původu
Vína z teplých oblastí mají obvykle velmi šťavnatou a hustou strukturu, takže se ideálně kombinují s pokrmy s jasnou, bohatou chutí. Evropská vína z chladnějších oblastí jsou mnohem rafinovanější a jemnější, a proto se lépe hodí k pokrmům s lehkou strukturou.
Některé kombinace jídla a vína nikdy nezklamou
Každý ví, že s kaviárem a šampaňským jde o sázku na jistotu. Stejně tak se třeba hodí Sauvignon Blanc k francouzským sýrům. Thajská kuchyně, kde se hodně používá koriandr, pepř, zázvor nebo kokosové mléko, je výborně sladěná se suchým bílým vínem.
Čínská kuchyně je nesmírně rozmanitá a stejně tak je i v tomto případě mnoho možností pro volbu vína. K tučné pekingské kachně se bude hodit výrazné červené víno, jako je Rulandské modré, k rybám a mořským plodům je vhodný bílý Sauvignon Blanc.
Japonská kuchyně je lehká a svěží a není v ní místo pro těžká a zemitá vína. Vhodná jsou mladá bílá vína, jako je třeba Ryzlink rýnský. K lososovému nebo krevetovému sushi se hodí jemné růžové víno. Všeobecně se hodí sušší perlivá vína.
Italové kombinují jídlo a víno od pradávna a jejich kombinace je založená především na regionálních tradicích. K jídlu uvařenému z místních potravin se podává také místní víno, vždy na principu: lehké jídlo – svěží jemné víno, kořeněné a hodně masité jídlo – vyzrálé víno plné chuti. K pověstným italským dezertům se hodí sladká slámová vína.
Zdroj: destinationsae.com, cucchiaio.it, quattrocalici.it
Autor: Lída Kropáčková