Párek v rohlíku alias hot dog – jeden ze symbolů Ameriky, který se jí na grilovačkách a stadionech. Vznikl na místě, které by vás nejspíš ani nenapadlo, na pláži, a prodávat ho začal jeden evropský přistěhovalec.
Pokud existuje nějaké jídlo, které reprezentuje Ameriku, byl by to zajisté párek v rohlíku. Dnes se tyto párky prodávají na každém baseballovém zápase, grilují se téměř na každé zahradě a jsou k dostání skoro ve všech obchodech se smíšeným zbožím u silnic po celé USA.
Ve skutečnosti toto jídlo vzniklo, když se v 60. letech 19. století po americké občanské válce začaly státy spojovat a utvářely svou novou identitu. Zatímco nyní můžete párky v rohlíku dostat napříč srdcem Ameriky, ikonický domov je na promenádě na Coney Island v New Yorku.
Nápad párků v rohlíku přišel z Evropy
Podle historika Michaela Quinna kdysi servíroval párky v rohlíku podél rušné kolonády německý přistěhovalec jménem Charles L Feltman. Ten přišel do USA v roce 1856 a přinesl s sebou zálibu ve frankfurtských párcích, které byly v jeho domovině běžné.
Feltman, vyučený pekař, otevřel roku 1865 brooklynskou pekárnu a vydělával si doručováním koláčů do podniků na Coney Islandu z tlačeného vozíku. Vedle toho prodával také škeble.
Koncem šedesátých let přicházelo k pobřeží mnohem více lidí z Manhattanu, kteří však požadovali teplé jídlo namísto studených škeblí. V roce 1867 tedy Feltman požádal koláře, aby jeho vozík poněkud upravil. Řemeslník postavil na zakázku gril na dřevěné uhlí na vaření klobás a kovovou krabici na ohřívání chleba.
Feltmanův nápad se ukázal jako obrovský úspěch. Každý den tlačil svůj vozík po pláži a prodával stovky párků v dlouhé housce, díky které se jídlo snadno konzumovalo. Termín ,,hot dog“ se měl vžít až za několik let, ale Feltmanova americká plážová úprava německé speciality z pivních zahrádek se ukázala jako velmi úspěšná.
Feltmanovi se skvěle dařilo
Roku 1871 si Feltman pronajal malý přímořský pozemek a otevřel restauraci. Díky svému úspěchu expandoval a na přelomu století se jeho skromný vozík rozrostl na impérium pokrývající celý blok. Svých devět restaurací doplnil o horskou dráhu, kolotoč, taneční sál, venkovní kino, hotel, lázeňský dům a další.
Přesvědčil dokonce prezidenta Coney Island Railroad, aby prodloužil jízdní řád své nové železnice, aby zákazníci mohli zůstat u Feltmana i na večeři. Zamřel v roce 1910 jako bohatý muž. Jeho společnost, která zaměstnávala více než tisíc lidí, poté řídili jeho dva synové. Ve 20. letech 20. století byla Feltmanova firma považována za největší restauraci na světě.
Během Velké hospodářské krize a druhé světové války nakonec rodina Feltmanů svůj podnik ve 40. letech prodala. Noví majitelé se o podnik starali, i tak však roku 1954 nadobro zavřel své brány.
Bývalý zaměstnanec pokračoval ve Feltmanových stopách
V roce 1916 si jeden z bývalých zaměstnanců, Nathan Handwerker, otevřel vlastní obchod s párky v rohlíku jen pár bloků od svého starého zaměstnavatele. Postupem času získala jeho rodina recept na originální směs koření, kterou Feltman používal. Dokonce v květnu 2017 otevřeli na stejném místě jako původní Feltmanova restauracenav Coney Island.
Společnost vyrábí nejlepší hot dogy, drží také světový rekord v Guinessově knize rekordů za vytvoření největšího hot dogu na světě. Nyní jejich podnikání vzkvétá a tržby rostou.
S párky v rohlíku se pojí několik zajímavostí
Každého 4. července od roku 1972 se koná také mezinárodní soutěž v pojídání párků v rohlíku, a to na původním místě na Coney Island. Je vysílána po celé zemi. V roce 2015 jeden soutěžní jedlík překonal rekord, když snědl 62 párků za deset minut.
Existuje i Národní den párků v rohlíku, který je 21. července. Odhaduje se, že Američané každý rok snědí asi sedm miliard párků. I když se dají připravit na různé způsoby, nejradši mají grilované.
Oblíbenou zálivkou je hořčice následovaná kečupem a chilli. Podle toho, kde žijete, se mohou přidat fazole, cibule, sýr, salsa, slanina či paprika. Podle oficiálního průvodce etiketou pojídání párků v rohlíku je kečup nepřijatelnou omáčkou, stejně tak je špatné konzumovat je příborem.
Zajímavostí je, že většina Američanů netuší, jaké jsou přísady párku, avšak ti, co se zajímají o složení, dávají přednost hovězímu masu.
Párky v rohlíku byly také vyslány do vesmíru. Bylo to jedno z klasických jídel, které si členové posádky na misi Apollo 11 mohli dopřát.
Zdroj: bbc.com, today.com, mentalfloss.com, foxnews.com, yummydogs.com.au
Autor: Silvie Grulichová