Nejvíc mediálně známý český kuchař Zdeněk Pohlreich dokáže i z naprosto obyčejného jídla, jako jsou topinky se směsí, udělat skvělý gastronomický zážitek. Chtěli byste to také vyzkoušet? Máte možnost. Pojďte se tedy naučit topinky po italsku podle jeho receptu.
Topinky se směsí z kuřecích jatýrek a ančoviček
Na tento jednoduchý, ale velmi chutný recept budete potřebovat: kuřecí jatýrka, sladké víno, plátkovou želatinu, červenou cibulku, ančovičky, sůl, pepř a tymián. Máte po ruce vše potřebné? Tak jdeme na věc.
Nejprve si dáme želatinové plátky do studené vody. Když želatina dostatečně nabobtná, vyndáme ji a vyždímáme a poté vložíme do horkého vína, ve kterém ji rozpustíme. Když je želatina rozpuštěná, nalijeme si ji do jakékoliv mísy a dáme bokem do chladu ztuhnout.
Mezitím, co tuhne, si nadrobno nakrájíme červenou cibuli, kterou necháme na pánvi na troše másla orestovat, a posléze do ní přidáme očištěná kuřecí játra. Podle chuti osolíme a dochutíme pepřem a tymiánem. Játra rozmačkáme (k tomu lze použít třeba šťouchadlo na brambory), poté vaříme za občasného míchání a podle potřeby podlijeme vínem.
Na závěr do směsi přidáme několik na kousky nakrájených ančoviček, které by se měly ve vařících se játrech úplně rozpustit. Hotovou směs mažeme na topinky dělané nejlépe na olivovém oleji a zdobíme celými ančovičkami a ztuhlou želatinou nakrájenou na kousky.
Dobrou chuť!
Jiné směsi na topinky
Nemáte rádi játra nebo ančovičky? Nezoufejte, i pro Vás se určitě najde nějaká vhodná alternativa. Zkuste například topinky s rajčatovou nebo klasickou ďábelskou směsí.
Na rajčatovou směs si připravíme: rajčata, jarní cibulku, česnek, olivový olej, sůl, pepř a provensálské koření. Rajčata a cibulku nakrájíme nadrobno, česnek propasírujeme a vše smícháme dohromady, dle chuti dosolíme a dokořeníme. Jednoduché, rychlé, přesto má své kouzlo.
Na ďábelskou směs budeme potřebovat: olivový olej, cibuli, papriku, chilli papričky, česnek, mleté hovězí maso, krájená rajčata v konzervě, libovolný sýr a sůl podle chuti.
Cibuli, papriku a česnek si nakrájíme na menší kostičky a osmahneme na pánvi na troše oleje. Poté přimícháme ostatní suroviny kromě sýru a dáme zapéct do trouby na 200 °C přibližně na 45 minut. Směs na topinkách zdobíme strouhaným sýrem.
Jak se starat o váš topinkovač
A jednu radu na závěr pro ty, kdo vlastní topinkovač. Je totiž možné, že děláte některou z těchto chyb, a proto topinky po přípravě nejsou takové, jak byste očekávali.
V první řadě je nutné pravidelně čistit zásobník topinkovače, který zachycuje drobečky a měl by se čistit nejlépe po každém použití, což ale většina lidí zanedbává. Navíc někteří lidé v klasickém spěchu každodenního života dávají do topinkovače více pečiva, než je předepsáno, čímž zastíní dráty toustovače a topinky pak nevypadají tak, jak by měly.
Další a snad nejhorší chybou je vytahování zaseklého chleba z toustovače nožem. Kromě toho, že můžete přístroj poškrábat a poškodit, by se vám mohlo stát, že dostanete ránu elektrickým proudem!
Zdroje: Apetit, iDnes, Vařila myšička
Autor: Denisa Weisová